Milletvekili Emeklilik Yaşı Kaç? Emeklilik Şartları Nelerdir?

Türkiye'de siyaset hayatın merkezindedir. Bu nedenle siyasi şahsiyetlerle ilgili en ufak detay bile merak edilmektedir. Son olarak milletvekillerinin maaşları ve emeklilik şartları gündeme gelmiştir.Peki milletvekili emeklilik yaşı kaçtır? Milletvekili emeklilik şartları nelerdir? Milletvekilleri nasıl emekli olur? İşte milletvekillerinin emeklilik bilgileri..

Milletvekili Emeklilik Yaşı Kaç? Emeklilik Şartları Nelerdir?

Milletvekili demokrasinin en temel taşlarından biridir. Bir parlamentoda bir mecliste oy veren kişileri temsil eden kişiye milletvekili denilmektedir. Milletvekillerine ayrıca parlamenter veya mebus da denmektedir. Milletvekili halk tarafından vatandaş tarafından seçilir. Milletvekili halkı temsil etmesi ve halk için çalışması için seçilir. Milletvekilleri hem bağımsız olarak hem de siyasi partiler bünyesinde görev yapabilir. Türkiye'de milletvekilleri oldukça saygın bir iş yapmaktadır. Binlerce kişi milletvekili olmanın hayalini kurmakta ve her seçim dönemi milletvekili olmak için çalışmaktadır. Türkiye'de siyaset denildiğinde akıllara vekiller gelmektedir.Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) şu anda 600 milletvekili bulunmaktadır.Meclis seçimleri ve Cumhurbaşkanı seçimleri eskiden 4 yılda bir yapılırken şimdi ise 5 yılda bir aynı gün yapılmaktadır.

Milletvekillerinin yaptığı işler ve sorumlulukları gereği oldukça fazla avantajı vardır. Maaşları, yetkileri, sosyal hakları oldukça geniş ve yüksektir. Bu nedenle "milletvekili maaşı ne kadar?" "milletvekili nasıl olunur?" gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır.Milletvekilleri ile ilgili en çok merak edilen konuların başında ise emeklilik gelmektedir. "Milletvekili emeklilik yaşı kaç?" "Milletvekilleri nasıl emekli olur?" soruları en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Peki milletvekili emeklilik yaşı kaçtır? Milletvekili nasıl emekli olur? İşte milletvekillerinin emekliliğiyle ilgili tüm merak edilenler...

Milletvekili Emeklilik Yaşı Kaç?

Türkiye'de 7'den 70'e milyonlarca vatandaş"milletvekili hakları"nı merak etmektedir. Özellikle de milletvekili emeklilik yaşı ve milletvekili emekli şartları ile ilgili her konu ilgiyle takip edilmektedir. Türkiye'de milletvekilleri ile ilgili pek çok iddia ve pek çok spekülasyon vardır. Pek çok kişi milletvekillerinin göreve başladıkları tarihten 2 yıl sonra emekli olacağını düşünmektedir. Örneğin 26 yaşında milletvekili olan bir kişinin 2 yıl sonra emekli olacağı ve bu durumun büyük bir haksızlık olacağı görüşü hakimdir. Ancak bu noktada bazı yanlış anlaşılmalar vardır. Milletvekili emekli olma şartları bu düşünceyi yalanlamaktadır. Milletvekillerinin emekli olma hakkı kazanabilmesi için 2 yıl aktif olarak vekil olarak görev yapması gerekir. 2 yıl boyunca vekil olan kişi bu meslekten emekli olabilme hakkı kazanır. Yani milletvekili seçilen bir kişi seçildiği günden itibaren emekli olmaya hak kazanmaz. Milletvekilleri seçildiği günden itibaren 2 yıl boyunca aktif olarak çalışmalıdır. Vekillikten ayrıma veya uzaklaştırılma gibi durumlarda ise meslekten emekli olma şansı kaybedilir.

Bu konudaki iki yıl çalışma şartının ne işe yaradığı ve neden uygulandığı da merak konusudur. Aslında bu uygulama doğabilecek haksızlıkları önlemek içindir. Çünkü 64 yaşında bir vatandaş milletvekili seçilirse 1 yıl çalışıp emeklilik yaşına ulaşmaktadır. 25 yıllık zorunlu hizmet süresini başka bir iş yaparak geçiren vekil direkt emekli olabilir. Ancak 2 yıl çalışma zorunluluğu nedeniyle vekilin emekli olmadan önce 2 yıl çalışması gerekmektedir. Kısaca milletvekillerinin emekli olabilmesi için eski sistemde 4, yeni sistemde 5 yılda bir seçilen milletvekillerinin görev süresinin en azından yarısını doldurmaları gerekmektedir.

Milletvekili Emekli Olma Şartları

Milletvekili olarak emekli olmak için vekillerin bazı şartları ve yükümlülükleri yerine getirmesi gerekmektedir. Peki nedir bu şartlar? Milletvekillerinin emekli olma şartları nelerdir? Milletvekilleri nasıl emekli olur? İşte cevabı..

Milletvekillerinin emekli olabilmeleri için 65 yaşını doldurmaları gerekmektedir.

Milletvekillerinin emekli olabilmeleri için 25 yıllık hizmet süresini doldurmaları gerekmektedir.

Milletvekillerinin emekli olabilmeleri için 2 yıl milletvekili olarak görevlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. 2 yıllık zorunlu hizmet süresi doldurulmazsa vekiller emekli olamamaktadır.

18 Yaşında Vekiller Emekli Olabilir Mi?

Türkiye’de pek çok kişi milletvekili olduktan sonra vekillerin emekli olabileceğini düşünmektedir. Ayrıca 2 yıl hizmet yaptıktan sonra da vekiller emekli olamamaktadır. Milletvekillerinin emekli olabilmesi için www.tercihiniyap.net ailesi olarak verdiğimiz şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Milletvekilleri emekli olabilmek için istenilen tüm şartları karşılamak zorundadır.

Örneğin Milletvekili Rümeysa Kadak 22 yaşında milletvekili olmuştur. Rümeysa Hanım’ın emekli olabilmesi için 65 yaşına kadar beklemesi gerekmektedir. Kendisi milletvekili olarak görevini tamamlasa dahi emekli olamamaktadır. 22 yaşındaki vekilimiz 2 yıl çalışma zorunluluğunu tamamlasa dahi emekli olamamaktadır.

Milletvekilleri Nasıl Emekli Olur?

Milletvekillerinin nasıl emekli olacağı 5510 sayılı kanunun 43. Maddesinde açıkça belirtilmiştir.  Vekillerin en az 2 yıl milletvekili olarak görev yaptıktan sonra bu süre zarfında Başbakanlık Müsteşarına endeksli prim ödenmesi koşulu vardır. Ayrıca kanunun 28. Maddesinde belirtilen prim ödeme ve yaş şartının tamamlanması şartıyla emekli olunabilmektedir. Milletvekillerinin emekli olabilmesi için 65 yaş şartını karşılamaları gerekmektedir. 

Vatandaşların şunu bilmeleri gerekir ki milletvekillerinin emeklilik şartları tıpkı diğer devlet memurları ve kamu personellerinin şartları gibidir. Ancak milletvekillerinin emeklilikte yıpranma hakları vardır.Yani milletvekillerinin zorunlu çalışma süreleri olan 25 yıldan 4 yıl düşülmektedir. 

Milletvekili Emekli Maaşı

Milletvekilleri için en önemli hususlardan biri de emekli maaşıdır. Milletvekili emekli maaşı alabilmek için öncelikle 25 yılı doldurması gerekir ve iki yıl milletvekili olarak görev yapması zorunludur. Bir kişi 2 bin lira emekli maaşı aldığını varsayalım. Bu kişinin milletvekili seçildikten ve 2 yıl görev yaptıktan sonraki emekli maaşı 7 bin 500 Liraya yükselmektedir.Milletvekili olduktan sonra ve görevi bittikten sonra emekliliği hak etmeyen kişilerin şartları karşıladıktan sonra emekli maaşına hak kazanabilmektedir.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Milletvekilleri Nasıl Emekli Olur?Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2018, 13:06
YORUM EKLE