T.C. Kimlik No Nedir? Ne İşe Yarar?
Türkiye'de yaşayan her vatandaşın kendisine özgü kimlik numarası vardır. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (T.C. Kimlik No) veya vatandaşlık numarası olarak bilinen T.C. Kimlik No nedir? T.C. Kimlik No Ne İşe Yarar? İşte 11 haneli numara hakkında bilinen ve bilinmeyenler...

T.C. Kimlik No, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının kısaltılmış halidir. T.C. Kimlik No, vatandaşlık numarası olarak da bilinir.  Büyüklerimizin sık sık ezberlememiz konusunda tembih ettiği bu 11 haneli numara pek çok yerde karşımıza çıkmaktadır. Büyükler T.C Kimlik Numarasının önemini daha iyi bilirler. Çünkü resmi iş ve evraklardaki faydasını ilk onlar hissetmiştir.

Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ilk göz ağrılarından olan MERNİS projesi kapsamında T.C. Kimlik Numaraları kullanılmaya başlanmış ve her vatandaşın kimliğine bu 11 haneli numaralı işlenmiştir.

T.C. Kimlik No veya vatandaşlık numarası kişiye özgü verilen 11 haneli bir numaradır. Numaranın gerçekliğini basit bir hesaplama iletest etmek mümkündür. 11 haneli numaranın ilk 10 rakamı toplandığında birler basamağı 11. Haneyi verir.  Bu algoritma sayesinde 900 milyon civarında T.C. Kimlik No veya vatandaşlık numarası üretilebilir.

Ayrıca T.C. Kimlik No veya vatandaşlık numarası ileilgili bilinmesi gereken birkaç şey daha vardır. 11 haneli numaranın tek rakamları ile yani 1,3,5,7 ve 9. Rakamın toplamının 7 katı ile çift rakamları yani 2,4,6 ve 8. Rakamlarının toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. Rakamı vermektedir. 1,3,5,7 ve9. Rakamın toplamının 8 katının birler basamağı ise 11. Rakamı vermektedir. Bu hesaplamalar sayesinde T.C. Kimlik numaralarınızın sağlamasını yapabilirsiniz.

MERNİS Projesi Nedir? 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaş kayıtlarını elektronik ortama aktarmak için MERNİS projesini başlatmıştır. Ve her vatandaşa verilen 11 haneli numaralar ile kişiler sayısal olarak veri tabanına kaydedilmiştir. T.C. Kimlik No veya vatandaşlık numarası olarak bilinen bu 11 hane ile günlük hayatta pek çok işimiz kolaylaşmıştır.

T.C. Kimlik Numaraları ile 120 milyonun üzerinde vatandaş elektronik olarak sisteme kaydedilmiştir. 1999 yılında hayatını kaybeden vatandaşlar da sisteme kaydedilmiştir. Bu aslında Türkiye’nin elektronik ortama geçişinin en büyük adımlarından bir tanesidir. Kimliğiniz olsun olmasın, bazı bilgilerinizi hatırlayın hatırlamayın T.C. Kimlik No ile pek çok işinizi halledebilirsiniz.

T.C. Kimlik No Ne İşe Yarar?

T.C. Kimlik No veya vatandaşlık numarası günlük hayatımızda pek çok işi kolaylaştırmaktadır. Öncelikle Türkiye nüfusu en kalabalık ülkeler arasındadır. Aynı isme sahip pek çok kişi vardır. Ayrıca geçmişe yönelik aramalarda hayatını kaybeden kişiler de işin içine dahil olmaktadır. T.C. Kimlik No veya vatandaşlık numarası sayesinde isim benzerliği nedeniyle yaşanılan sorunlar ortadan kalkmıştır.

T.C. Kimlik No sayesinde özellikle resmi işlemlerde kimlik tespiti hızlı bir şekilde yapılmakta ve işlemler hızlanmaktadır.

T.C. Kimlik No veya vatandaşlık numarası sayesinde bireyi temsil eden 11 haneli numara ile kişinin doğumun ölümüne kadar tüm işlemler elektronik ortamda 11 haneli numara ile kaydedilmektedir.

T.C. Kimlik No veya vatandaşlık numarası sayesinde devlet dairelerinde bilgi alışverişi hızlanır ve kolaylaşır. Vatandaş daha hızlı ve güvenli hizmet alır.

T.C. Kimlik No Neye Göre Verilir?

Vatandaşlık numaralarının yukarıda verilen hesaplamaları sağlaması gerekir. Sistem kişiye verdiği numarayı rastgele olarak atamaktadır. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları