Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Nedir? Ne İşe Yarar?

Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Nedir? Ne İşe Yarar? Türkçe Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılır? Zor Mu? Türkçe Yeterlilik Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar? Türkçe Yeterlilik Sınavına (TYS) Kimler Girebilir? Türkçe Yeterlilik Sınavına (TYS) Başvuru Nasıl Yapılır? Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Ne Zaman Yapılır? Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Ne Zaman Açıklanır? Türkçe Yeterlilik Belgesi Kaybolursa Ne Olur? Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Ücreti Ne Kadar?

Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Nedir? Ne İşe Yarar?

İletişim araçları ve teknoloji geliştikçe dünya adeta küçüldü. Uzaklar yakın oldu. İletişimcilerin meşhur sözü gibi dünya küresel bir köy haline geldi. Dünyanın farklı noktalarındaki insanlar temas etmeye başladı. İletişim kurulan dil önem kazandı. Dünyada kabul görmüş dillerin başını İngilizce, Fransızca, Çince, Rusya çekse de Türkçe de geniş coğrafyalarda kabul görmüş bir dildir. Özellikle Asya ve Orta Doğu'da en çok konuşulan dillerin başında Türkçe gelir. Türkiye'nin dünya üzerindeki okullarında Türkçe öğretilir. Türkiye'ye gelen yabancı öğrenciler ve yabancılar Türkçe öğrenir. Bu nedenle her yıl binlerce hatta yüz binlerce kişi Türkçe öğrenmeye çalışır. İnsanların Türkçeyi ne kadar öğrendiği, dil becerilerinin seviyesi ise Yunus Emre Enstitüsü tarafından yapılan Türkçe Yeterlilik Sınavı ile öğrenilmektedir. Ancak pek az kişi Türkçe Yeterlilik Sınavı ile ilgili bilgi sahibidir. Peki Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) nedir? Ne demek? Türkçe Yeterlilik Sınavı ne işe yarar? Ücretli mi?

Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Nedir? Ne Demek?

TYS, Yunus Emre Enstitüsü tarafından yapılır. Türkçe dilini yabancı dil olarak öğrenen kişilerin dil yeteneklerini, ne kadar öğrendiklerini ölçen bir sınavdır. TYS olarak bilinen sınav uluslararası dil sınavları gibi okuma, dinleme, yazma, konuşma becerilerini test eder. Bu sınavı geçen adaylar Türkçe dilini öğrendiklerini, Türkçe konuşup, dinleyip, yazabildiklerini kanıtlarlar. Ayrıca bu kişilere Türkçe Yeterlilik Belgesi verilir.

Türkiye'de Afrika'dan, Avrupa'dan, Asya'dan, Orta Doğu'dan gelen binlerce öğrenci bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye'nin yurt dışındaki okullarında da binlerce öğrenci eğitim alır. Bu kişiler Türkçe öğrenmektedir. Bu durum Türkiye'yi ve Türkçe'yi tanıyan insan sayısını artırır. Türkiye'de kendi dilinin dünyada tanıtılması, kabul görmesi ve yaygınlaşması için bu eğitimlere ve sınava önem vermektedir. Bu çalışmalar sonucunda gelecekte Türkçe'nin dünyanın her yerinde geçerli ve bilinen bir dil olması hedeflenmektedir. Türkçe Yeterlilik Sınavının da dünyada kabul görmüş bir sınav olması amaçlanır.

Türkçe Yeterlilik Sınavı Nasıl Yapılır? Zor Mu?

Türkçe Yeterlilik Sınavı iki oturumda gerçekleşir. İlk oturumda sınava giren adaylar okuma, yazma ve dinleme becerileri üzerine test olur. İkinci oturumda ise konuşma seviyeleri test edilmektedir. İlk oturumda okuma 60, dinleme 45 ve yazma 60 dakika olmak üzere toplamda 160 dakikadan oluşur. İkinci oturumdaysa bağımsız konuşma 5, karşılıklı konuşma 10 olmak üzere 15 dakikadan oluşmaktadır. İki oturumun toplam süresi ise 180 dakikadır.

Sınavda her alan için en az %50 oranında yani 12,5 puan şeklinde başarılı olmak gerekir. Sınav genelinde ise toplamda 55 ile 70 puan arasında alan adaylara B2, 71-88 arası puana sahip olan adayalra C1, 89 ile 100 puan alanlara ise C2 Türkçe Yeterlilik Belgesi verilir.

Türkçe Yeterlilik Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Türkçe Yeterlilik Sınavında başarılı olarak yetkinliğini kanıtlamış kişilere Türkçe Yeterlilik Belgesi verilir. Türkiye'de yer alan üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında bu belgeye sahipseniz muafiyet alabilirsiniz. Böylece eğitiminiz daha kısa sürebilir. Sonuç olarak TYS bir muafiyet sınavı olarak nitelendirilebilir.

Türkçe Yeterlilik Sınavına (TYS) Kimler Girebilir?

Ana dilleri farklı olan ve yabancı dil olarak Türkçe öğrenenler bu sınava girebilir.

Türkiye'deki üniversitelere başvuru yapmak ve kabul görmek için Türkçe dil yeteneğini göstermesi gerekenler sınava girebilir.

Yurt dışında Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adayları sınava girmelidir.

Türkçe dil bilgisini, yeterliliğini belgelendirmek isteyen tercümanlar sınava girebilir.

Türkçe dil yeterliliğini test etmek isteyen herkes TYS'ye katılabilir.

Türkçe Yeterlilik Sınavına (TYS) Başvuru Nasıl Yapılır?

Sınava girmek isteyenlerin önce başvuru yapması gerekir. Bunun için Türkiye'nin başkenti Ankara'da bulunan Yunus Emre Enstitüsü merkezine gidip başvuru yapabilirsiniz. Yurt dışında yaşayıp bu sınava girmek istiyorsanız Türk Kültür Merkezlerine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Ne Zaman Yapılır?

Türkçe Yeterlilik Sınavı her yıl toplamda 3 kez yapılır. Ocak, Mayıs ve Eylül aylarında yapılan sınavlara binlerce kişi girmektedir. Eğer sınava yönelik talepler artarsa sınav sayısı artabilir. Sınav Yunus Emre Enstitüsü merkezlerine, Yunus Emre Kültür merkezlerinde ve enstitü ile koordineli çalışan yerlerde yapılabilir.

Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Ne Zaman Açıklanır?
 
Sınavın ne zaman sonuçlanacağı ile ilgili hiçbir zaman net bilgi yoktur. Ancak genellikle sınav sonuçları sınavdan sonraki 15 gün içinde açıklanır. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra sınavı kazananlara yeterlilik belgeleri gönderilir.

Türkçe Yeterlilik Belgesi Kaybolursa Ne Olur?

Sıkça karşılışılan durumlardan biri de belgenin kaybedilmesidir. Pek çok kişi Türkçe Yeterlilik Belgesini kaybetmektedir. Bu şekilde maüduriyet yaşayan kişiler 1 kez olmak şartıyla tekrar belgenin çıkması için talepte bulunabilir. Ancak bu başvuruyu yapan kişiler belgenin basımına ve gönderimine ilişkin masrafları denetler.

Türkçe Yeterlilik Sınavı (TYS) Ücreti Ne Kadar?

Türkçe Yeterlilik Sınavı her yıl ve yılda 3 kez dünyanın pek çok ülkesinde düzenlenmektedir. Bu sınava girmek isteyen kişiler hangi ülkede bulunduklarına bağlı olarak farklı başvuru ücreti ödeyebilir. Örneğin TYS ücreti en fazla Japonya'dadır. Japonya'da bir öğrenci 210 dolar ödeyerek sınava girebilir. Makedonya'daki bir öğrenci ise 75 avro ücret ödemektedir. İşte güncel TYS ücretleri...

 • Japonya    210 $
 • Hollanda    160 €
 • Fransa    160 €
 • Belçika    160 €
 • Almanya    160 €
 • İngiltere    150 £
 • Polonya    120 €
 • Romanya    120 €
 • Macaristan    120 €
 • İran    200 $
 • Güney Afrika    150 $
 • Endonezya    150 $
 • Fas    140 $
 • Lübnan    140 $
 • Mısır    130 $
 • Ürdün    130 $
 • Azerbaycan    130 $
 • Kazakistan    130 $
 • Gürcistan    100 $
 • Tataristan    100 $
 • Arnavutluk    75 €
 • Bosna Hersek    75 €
 • Kosova    75 €
 • Makedonya    75 €
 • Türkiye    350 TL
 • KKTC    350 TL
Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2020, 22:44
YORUM EKLE