Gündem

Net Neutrality Nedir? Neden Ağ Tarafsızlığı?

Net Neutrality Nedir? Neden Ağ Tarafsız Olmalı?

ABD’de internet servis sağlayıcılarının ( internet satan firmaların) baskılarıyla çıkarılan bir yasayla ağ tarafsızlığı kaldırıldı. Bu şekildesöyleyince belki çok bir şey ifade etmedi sizin için, biraz daha açıklamaya çalışalım. Net neutrality nedir? Bugüne kadar kullandığımız internette ağ her zaman tarafsızdı, yani tüm web siteleri içeriklerini aynı hızda ek bir ücret ödemeden bize sunabildi. İşte ağın tarafsız olması durumunun internet dünyasındaki adı Net Neutrality Türkçesi ise ağ tarafsızlığıdır.

Net neutrality düzenlemesinin internet ortamında faaliyet gösteren web siteleri teknik adıyla içerik sağlayıcıları, sitelerinde yayınladıkları içerikleri gösterebilmek için para ödemek zorunda bırakacağı bu durumunda büyük internet sitelerine yarayacağı, küçük internet sitelerini ise bitireceği aşikar. Buna rağmen Dünya’nın en büyük internet siteleri dahi bu ağ tarafsızlığının kaldırılmasına tepki gösteriyor. Mark Zuckerberg, Elon Musk,hayattayken Aaron Swartz gibi isimler bu tepki gösterenlerin başında geliyor.Üstelik Dünya’nın en büyük arama motoru olan Google dahi durumdan rahatsız!

Net neutrality yalnızca internet sitelerinin verdiği bir mücadele değil, fikir özgürlüğünün güvencesi konumundadır. Bugün birkaç kişi birleşip bin TL dahi harcamadan kaliteli bir web sitesi yaratıp özgürce fikirlerini anlatabilir veya tarafsız haberler yapabilir, ürettiği bu içerikleri biz okuyuculara ulaştırmak içinde ek paralar vermek zorunda değil.Ancak ağ tarafsızlığı olmazsa bizler bu içeriklere erişmek için internet paketi satın almak zorunda olduğumuz gibi internet siteleri de ek paketler alıp para ödemek zorunda kalacak.

Ağ Tarafsızlığı Herkes İçin Önemli mi?

Basit bir örnek üzerinden gidelim, bugün yüzlerce internetsitesi içerik üretiyor, birinden okuyoruz beğenmeyip diğerine geçip oradangündem takibi yapıyoruz. Ancak ağ tarafsız  (net neutrality)

olmazsa yalnızca parası olanların yayınladığı içeriklerle yetinmek zorunda kalırız. Google, facebook gibi şirketlerin söylemi de burada netleşiyor: bizim arkamızda sermaye gücü olmadan fikirlerimizi net neutrality sayesinde para ödemeden büyütebildik. Yeni fikirlerin duyulabilmesi için şebeke tarafsızlığı sürmeli!

İnternet Servis Sağlayıcıları Neden Ağ Tarafsızlığının Kalkmasını İstiyor?

Amaç daha fazla kar edebilmek sadece son kullanıcıdan değil internet sitelerinden de kar etmeyi istiyorlar. Tabi bu hat sahiplerinden daha az kar etmeye razı olacakları anlamında gelmiyor, internet servis sağlayıcılarının amacı tekelleşip karlarını daha da artırmak yani doymak  bilmeyen bir canavar daha da büyümeyi istiyor.

Türkiye de net neutrality hala mevcut yani uygulanıyor,ancak 1 ocak 2018 itibariyle Amerikalılar ağ tarafsızlığını kaybetmek durumundalar, Henüz Avrupa’ya ve Asya ülkelerine sıçramadı ve umarız sıçramaz.

Konuyla ilgili fikir belirtmek için forum.tercihiniyap.net

3525 1 c0eca0822dddc679f1309ea9ae17d87e

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu