Öğretmenlikte İlk Görev Yerinde Ne Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli? Ne Yapılmalı?

Öğretmenlikte İlk Görev Yerinde Ne Yapılır? Nelere Dikkat Edilmeli? Ne Yapılmalı? Her yıl binlerce öğretmen ilk görev yerine atanıyor. Peki öğretmenler ilk görev yerinde nelere dikkat etmeli? Öğretmenleri ilk görev yerlerinde neler bekliyor?

31.08.2020
A+
A-

Öğretmenlikte ilk görev yeri genellikle küçük yerleşim yerleri, az nüfusun olduğu, kalkınmamış yerlerdir. Pek çok kişi ana kucağından, baba ocağından, konforlu bir hayattan sonra böyle bir yere gitmekten korkabilir. Oysa öğretmenlik mesleğinin en güzel yılları buralarda geçecektir. En güzel anıları, en güzel dostlukları, en büyük deneyimleri ilk görev yerinizde bulacaksınız.

Meslekte tecrübe kazandığınız bu yıllarda çalışma şevkiniz de doğal olarak maksimum noktaya ulaşacaktır. Hayalleriniz, idealleriniz, kurallarınız bu zamanlar oluşacaktır. İlk öğrencilerinizle tanışacak, onlarla arkadaş olacaksınız. Değişik kültürler, coğrafyalar, farklı insanlarla tanışacaksınız. Türkiye’nin doğduğunuz veya yaşadığınız yerden ibaret olmadığını anlayacaksınız. Hem siz büyüyeceksiniz hem de öğrencilerinizi büyüteceksiniz.

TÜRKİYE’NİN ZENGİNLİKLERİYLE TANIŞACAKSINIZ

Türkiye ile, Türkiye’de yaşayan insanlarla, bu coğrafyalardaki düşüncelerle, fikirlerle, karşıtlıklarla, benzerliklerle tanışacaksınız. Farklılıkların kötü bir şey olmadığını göreceksiniz. Farklı insanlar, tanımadığınız coğrafyalar için bir şeyler yapacaksınız ve bunun tat verdiğini göreceksiniz. Üstelik daha fazlasını yapmak, daha fazla fedakarlık yapmak isteyeceksiniz.

Her insanın hayali gezmek, yeni şehirler, yeni ülkeler görmektir. Öğretmenlik mesleği bu hayal için ideal bir meslektir. Türkiye’de onlarca farklı şehirde çalışabilirsiniz. Yeni coğrafyalar, yeni güzellikler keşfedeceksiniz. Üstelik ilk görev yerinizde meslekteki en saf, en güzel, en doğal arkadaşlarınızla buluşacaksınız. Meslek büyüklerinden öğütler alacaksınız.

HAYATIN GERÇEKLERİNİ ÖĞRENECEKSİNİZ,ÖĞRETECEKSİNİZ

Yokluğu, mahrumiyeti göreceksiniz. Hem başka insanların yoksulluğuna şahit olacaksınız hem de kendi hayat kalitenizin düştüğüne şahit olacaksınız. Her zorluğu kendi başınıza çözmeye çalışacaksınız. Belki de boyunuzdan büyük işlere kalkışacaksınız. Aileniz ne kadar arkanızda olursa olsun sizler de büyüyecek, hayata atılacaksınız. Yıllar geçtikçe ne kadar güçlendiğinizi fark edeceksiniz.

İlk görev yeriniz demek sonunda atandınız demektir. Kendi hayatınızdaki maddi imkanlar ve şartlar nasıldır bilinmez. Ancak yeni öğretmenler 4-5-6 bin TL gibi aylık gelire sahip oluyor günümüzde. Parayla tanışacaksınız. Parayı kullanmayı, harcamayı öğreneceksiniz. Parayı çok seveceksiniz. Maddi özgürlüğünüzü alacaksınız. Belki de ailenize yardım edeceksiniz. Muhakkak okulunuzdaki öğrencilere yardım edeceksiniz.

İlk görev yeri demek meslekteki ilk arkadaşlarınızla tanışmanız demektir. Pek çok kişi ilk görev yerinde dostunu, arkadaşını ama daha da önemlisi hayat eşini bulacak. Evini kuracak. Bu açıdan hayatının aşkını arayanlar için iyi bir başlangıç olabilir. Yeni başlangıçlar yapmak için daha iyi bir fırsat olabilir mi?

İlk görev yerinde zaman geçer mi? Geçer tabi! Hem de öyle bir geçer ki… Şaşırıp kalırsınız. Her başlangıcın bir sonu vardır. Bunu asla unutmayın. Gelmez dediğiniz yaşlara gelirsiniz. Emekli olmayı düşünemezken kendinizi evde bulursunuz. Bu nedenle acele etmeyin. Yavaş yavaş yaşayın. Özümseyin. Pişmanlık kalmasın içinizde. İyi olun, iyilik görün, iyilik dağıtın. Bir öğretmenin yüzlerce hayatı değiştirebileceğini, bir hayatı değiştirse bile milyonlarca kişinin hayatını etkileyebileceğini sakın unutmayın. Adolf Hitler’i yetiştiren öğretmen olmak da var grip aşısını veya olası Koronavirüs aşısını geliştiren kişinin öğretmeni olmak da… Seçim sizin. Bu nedenle ilk görev yerinizde doğru tercihler yapmaya odaklanın. Hata yapsanız bile korkmayın. Unutmayın hatalar, tecrübeleri beraberinde getirir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.