Hakem Maaşları 2017-2018 Sezonu

Futbol hakemleri ne kadar maaş alır? Bir futbol hakeminin aldığı maaş ne kadardır? Hakemler maç başına mı para alır? Hakemler aylık maaş mı alır? Bir futbol hakeminin maç başına aldığı para ne kadardır? Süper lig hakemleri ne kadar maaş alır? Cüneyt Çakır aylık ne kadar kazanır? Hakem maaşları 2017-2018 sezonu için ne kadar olacak? Bu ve benzeri sorulara cevap olabilecek yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

ÖZEL HABER 09.05.2017, 21:57 26.07.2018, 14:29
Hakem Maaşları 2017-2018 Sezonu

Futbol milyonların tutkusu olan bir spor dalı. Bu spor dalının gerek seyir keyfi vermesi, gerekse uygulamasının kolay olması milyonları etkisi altına almasında en büyük etken. Ülkemizde uygulanan spor dalları arasında en büyük ilgiyi gören spor, futbol olarak ön plana çıkıyor. İnsanların tuttukları takımlara gönülden bağlı olması, takımlarının başarısı için her türlü fedakarlığa katlanmaları futbola olan ilginin günden güne artmasını sağlıyor.

Günümüzde futbol, milyonları etkilemesinin yanı sıra büyük bir ekonomik endüstrisi haline gelmesiyle de ön plana çıkıyor. Bu endüstride en büyük payı kulüpler kazanırken, kulüp yöneticileri, futbolcular, teknik direktörler ve daha birçok kişi önemli sayılabilecek gelir elde edebiliyor. Ülkemizde de futbol sayesinde  kulüpler, kulüp yöneticileri, futbolcular ve takımların başında yer alan antrenörler milyon dolarlar kazanabilirken, daha bir çok kişi bu endüstri sayesinde doğrudan veya dolaylı olarak gelir elde ediyor. Peki, bu spor dalının kurallarına uygun şekilde uygulanabilmesi için görevlendirilen hakemler maç başına ne kadar ücret alıyor? " Hakem maaşları 2017-2018 sezonu " yazımız içerisinde hakemlerin önümüzdeki sezon alabilecekleri aylık maaşlar ve maç başı ücretleri üzerinde duracağız.

HAKEM MAAŞLARI NEYE GÖRE VERİLİR?

Türkiye'de oynanan futbol müsabakalarında görev yapan hakemler aylık maaşla birlikte maç başına ücret de alırlar . Herkes hakemlerin maç başına ücret aldıklarını hatta hakemlerin büyük takım müsabakalarını yönettikleri maçlarda iki katı ücret aldıklarını ifade eder, bu bilinen bir gerçektir. Bunun yanı sıra, hakemler TFF ile yaptıkları yıllık anlaşmalar üzerinden, "aylık maaş" ta almaktadır. 

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig'de görev yapan hakemlerle 2016-2017 sezonu öncesi 1'er yıllık sözleşme imzalayarak, hakemleri 3 kategoriye ayırmış ve hakemlerin aylık maaşlarını bu kategorilere göre belirlemiştir.

2016-2017 Sezonu Hakem Maaşları

1. Kategoride yer alanlar: 20 bin TL aylık maaş almıştır. Bu kategoride yer alan hakemler: " Cüneyt Çakır " , Hüseyin Göçek, Halis Özkahya, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık, Alper Ulusoy, Bülent Yıldırım, Fırat Aydınus, Tolga Özkalfa ve Barış Şimşek olarak yer almıştır.

2. Kategoride yer alanlar: 17 bin TL aylık maaş almıştır. Bu kategoride yer alan hakemler: Özgür Yankaya, Suat Arslanboğa, Serkan Çınar, Kutluhan Bilgiç ve Volkan Bayarslan olarak yer almıştır.

3. Kategoride yer alanlar: 13 bin TL maaş almıştır. Bu kategoride yer alan hakemler: A.Kadir Bitigen, Y.Kemal Uğurlu, Serkan Tokat, Bülent Birincioğlu, H.Umut Meler, Ümit Öztürk ve Arda Kardeşler olarak yer almıştır.

Hakemler, TFF ile yaptıkları yıllık kontratlar sonucu aldıkları bu maaşların yanında yönettikleri maçlar için maç başı ücreti ve harcırah (konaklama, seyahat ve fiziksel ihtiyaçlar için) almaktadır. Maç başı ücretler, büyük takımların maçlarının yönetilmesi durumunda artmaktadır. " Hakemlerin 2016-2017 sezonu süper lig maç başı ücretleri 5.750 TL " olarak belirlenmiştir. PTT 1. Lig için ise 3.000 TL olarak belirlenmiştir. Harcırahları da km'ye göre hesaplanmakta ve " 320 TL ile 850 TL harcırah " verilmesi uygun bulunmuştur.

2017-2018 Sezonu Hakem Maaşları

Türkiye Futbol Federasyonun (TFF), bu sezon uyguladığı hakem maaşlarındaki yıllık kontrat üzerinden aylık maaş verme sözleşmesinin 2017-2018 sezonu içinde uygulanacağı düşünülmektedir. Yine kategori sisteminin maaşları belirlemede başat faktör olacağı ve bazı hakemlerin bir üst kategoriden maaş alacakları bilinmektedir. Kategorilerde yer alan maaş miktarlarına 2 ile 5 bin arasında zam yapılabileceği konuşulmaktadır. 

Buna göre: 1. Kategoride yer alacak bir hakemin aylık maaşı 22 ile 25 bin TL arasında olacakken, aynı hakemin aylık dört maç yönettiğini düşünürsek 20 ile 25 bin TL arasında da maç başı ücretine hak kazanacaktır. Aylık harcırahları toplamından da 3 bin TL alacak olan hakemlerin, ortalama olarak aylık ellerine geçen toplam para miktarı " 45 ile 55 bin TL " arasında olacaktır.

2. Kategoride yer alan hakemlerin aylık ellerine geçecek toplam para miktarı " 37 ile 45 bin TL " arasında olacaktır.

3. Kategoride yer alan hakemlerin aylık ellerine geçecek toplam para miktarı " 30 ile 40 bin TL " arasında olacaktır.

Cüneyt Çakır 2017-2018 Sezonunda Aylık Ne Kadar Kazanır? 

Cüneyt Çakır'ın bizim yaptığımız bütün hesaplamalar neticesinde, Süper lig, Şampiyonlar ligi ve Diğer Uluslararası turnuvalar da uygulanacak müsabakalarda yöneteceği maçların her birlikte bir envanterini çıkardığımızda aylık eline geçecek olan paranın 70 Bin TL ile 90 Bin TL arasında olacağını düşünüyoruz.

" Cüneyt Çakır 2017-2018 sezonu için aylık 70 ile 90 Bin TL arasında kazanabilecektir.

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu