İş Müfettiş Yardımcılığı Sınav Süreci Yine Bir Yılı Bulmak Üzere!

2018 yılı için 80 kişilik Müfettiş Yardımcısı ilanına çıkan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı süreç neredeyse bir yılı bulmak üzere olmasına rağmen halen sonuçları açıklamadı.

İş Müfettiş Yardımcılığı Sınav Süreci Yine Bir Yılı Bulmak Üzere!

Bakanlık Yazılı Bölümünü 2 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirdiği 80 Kişlik İş Müfettiş Yardımcılığı Sözlü Mülakat sonuçlarını halen açıklamadı. 

2 Aralık 2017 tarihinde gerçekleştirilen İş Müfettiş Yardımcılığı sınavına 400 aday katıldı. Sınava katılacak adayların tamamı Sosyal Alan olarak adlandırılan İİBF/SBF mezunu adaylardı. 80 Kişilik alım için sınava başvuran 400. adayın puanı ise 88,60774'ti. Bu taban puan 3 puan türünden kabul edilen başvurular neticesinde gerçekleşti. Sınava başvuran 400 adayın KPSS Puan türlerine göre dağılımı ise şu şekilde;

KPSS P9'dan başvuran aday sayısı; 159 Kişi
KPSS P42'den başvuran aday sayısı; 79 Kişi
KPSS P48'den başvuran aday sayısı; 162 Kişi

Sınav Konuları Nelerdi?

2 Aralık 2017 tarihinde yazılı bölümü gerçekleştirilen İş Müfettiş Yardımcılığı Sınavı'nın konuları aşağıdaki gibidir;
Yukarıda sıralanmış konulardan gerçekleştirilen 2 Aralık 2017 tarihli sınavda sorulmuş olan soruları incelemek için;

2 Aralık 2017 İş Müfettiş Yardımcılığı Sınav Soruları başlıklı yazımıza Tıklayınız!

Bakanlıkça gerçekleştirilen Yazılı sınavda başarılı olabilmek için adayların her oturumdan en az 60'ar puan alması ve bu üç oturumun aritmetik ortalamasının 70 puan ve üzerinde olması gerekmektedir. 

Yazılı sınavda bu koşulları karşılayan adaylardan mesleğe alınacak aday sayısının iki katı kadarı yine Bakanlıkça gerçekleştirilecek olan Sözlü Sınava katılmaktadır. 

2 Aralık 2017 İş Müfettiş Yardımcılığı sınavına 400 aday katılmış olmasına rağmen yazılı sınavı yalnızca 86 aday geçerek başarılı olabildi ve sözlü mülakatlara katılmaya hak kazandı. 

İş Müfettiş Yardımcılığı MESLEK TANITIMI için Tıklayınız!

Sözlü Sınavlar Ne Zaman Yapıldı?

Kurumca yapılan sözlü sınavlar 11.04.2018 tarihinde başlayıp, 20.04.2018 tarihine kadar sürdü. Bu süreçte adaylar başarı sıralamalarına göre çağrılarak sözlü mülakatlara katıldılar. 

Süreç Ne Aşamada?

Sözlü Mülakatlar tamamlanalı neredeyse 6 aylık bir zaman geçmesine rağmen hala sonuçlar açıklanmış değil. Adaylar bu belirsizliğin neden kaynaklandığını bilmedikleri gibi, bu süreçte ciddi bir motivasyon kaybı yaşamaktadırlar. 

Normal şartlarda yalnızca 6 adayın başarısız sayılarak geri kalan 80 kişinin soruşturmaları neticesinde mesleğe alınması gerekliliği varken, bu kadar az sayıda adayın başarılı ya da başarısız olacağı basit bir sürecin neden bu kadar uzadığına dair kimsenin tam bir fikri bulunmamaktadır.

Eski adıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hemen her İş Müfettiş Yardımcısı alımında adaylara benzer süreçler yaşatmaktadır. Son dönem alımların hemen hepsinde süreçler bir yılı aşan sürelere yayılmış ve adaylar defalarca mağdur edilmiştir. Bu süreçlerde, 5 farklı Bakan görev almış ancak hemen hepsinde aynı sorun yaşanmıştır.

Şimdi yeni bir Bakanımız ve yine uzayan bir sürecimiz var. Sayın Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un adayların bu bekleyişine kulak vermesi ve belirsizliğin ortadan kaldırılması adına gereken müdahaleyi yapmasını bekleyen tüm adaylar adına talep ediyoruz. 

Adayların meslekten uzak geçirdiği her gün, onları hem üretebilecekleri verimli bir çalışma çağından uzak tutmakta hem de Kurumların yavaş çalışması konusundaki algılarını besleyerek, Kurumlara olan güvenlerini sarsmaktadır. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2018, 17:28
YORUM EKLE