ÖSYM Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylarını Mağdur Etmeye Devam Ediyor!

26 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşmesi planlanan ve çıkan bir dizi teknik aksaklıktan sonra yarıda bırakılan Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Adaylığı sınav süreci adayları mağdur etmeye devam ediyor! Adaylar zararlarının tazmini ve sınavın tamamen iptal edilmesini beklerken çok daha ciddi haksızlıklara yol açacak duyuruyla karşılaşmanın şokunu yaşıyor.

ÖSYM Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylarını Mağdur Etmeye Devam Ediyor!

ÖSYM 10 Temmuz 2018 tarihinde yayımladığı açıklama ile 26 Mayıs 2018 tarihinde Ankara Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi oturumu yarıda kalmış olan sınavın yapılacağı tarihi ve yapılış usûllerini duyurdu. Bu duyuruya göre;

-Yeni sınav 12 Ağustos 2018 tarihinde kağıt ortamında gerçekleştirilecek.

-Adaylar Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Samsun, Trabzon illerinden birini tercih edebilecek ve sınava seçtiği bu illerde girebilecek. 

-Sınava Ankara Esenboğa'da sınavı yarım kalmış olan adayların yanında, sınavını tamamlamış olan Ankara Öveçler, İstanbul ve İzmir illerindeki adaylar da girebilecek.

Bu adaylara seçimlik hak tanındı. Sistem açılarak soruları ve yanıtlarını görebilecek olan bu adaylar eğer ki sınavlarının istedikleri gibi geçmediğini düşünürlerse yeni sınava başvuru yapma hakkına sahip olacaklar. Eğer ki sınavı iyi derecede ise bu sınava girmek zorunda olmayacaklar ve 26 Mayıs 2018 tarihinde girmiş oldukları sınav geçerli kabul edilerek 12 Ağustos 2018 tarihinde yapılacak olan sınav ile ortak bir sıralamaya tâbi tutulacaklar. 

İlk Sınavda Mağdur Olan Adayların Yol ve Konaklama Masrafları ZAYİ EDİLDİ!

İlk sınava Ankara Esenboğa'da giren ve bu sınava çevre illerden gelmek zorunda bırakılan adaylar, sınavın yarıda kalmasıyla yaptıkları masrafları boşa gitmiş şekilde geldikleri illere elleri boş dönmek zorunda kaldılar. 

Şimdi sınav tekrar duyurusunu yapan ÖSYM'nin sanki bu adayların hiç böyle bir mağduriyeti yokmuş gibi davranması tepki çekti. Yol ve konaklama maliyetlerinin karşılanmasını uman adaylar, üzerine bir de haksızlığa çok açık yeniden sınav yapma duyurusunu görünce kuruma olan güvenleri daha da sarsıldı.

İki Ayrı Sınav ile Tek Başarı Listesi DÜZENLENEMEZ!

Bildiğiniz gibi ÖSYM 26 Mayıs 2018 sınavını da gerekirse iki güne bölerek yapabileceğini duyurmuş ve adaletten tamamen uzak bir sistem öngörmüştü. Şimdi de 26 Mayıs'ta sınava giren ve tamamlanan adayların sınavını geçerli kabul ederek, 12 Ağustos Sınavına girecek adaylar ile aynı listede sıralanmalarını öngörerek adaylardaki adalet duygusunu ve güveni tamamen yok etmiştir.

ÖSYM'nin tez zamanda bu sınavı, bu şekilde icra etmek yanlışından dönmesi gerekmektedir. Aksi halde bu sınav mahkemeye intikal edebilir ve akabinde çok daha büyük hak kayıpları ile mağduriyetler oluşabilir. Senelerdir sınavlar yapan ve bu konuda deneyimli olan bir kurumun, bu birikim ve deneyime uygun hareket ederek bu yanlıştan en kısa sürede dönmesi adayların en büyük beklentisidir.

Sınavın Tarihi Vergi Müfettiş Yardımcılığı Sınavı ile Aynı Gün!

Bildiğiniz gibi 12 Ağustos 2018 tarihinde 500 aday için Vergi Denetim Kurulu Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavı gerçekleştirilecek. Bu sınava başvuracak puanı olan ve 26 Mayıs 2018 Sayıştay sınavı yarıda kalan adaylar ÖSYM tarafından iki sınavdan birisini seçmeye zorlanmaktadır.

Aynı anda Esenboğa dışındaki adayların dilerlerse ilk sınavı geçerli sayma haklarının bulunması, bu tercihi yaparak Vergi Müfettiş Yardımcılığı sınavına girme imkanına sahip olmaları anlamına geliyor. 

Bu çifte standart kabul edilebilir değildir. ÖSYM'nin bu duyuru ile her kesimi, her açıdan mağdur eden bir uygulamaya imza atması işten bile değildir. 

O nedenle yetkililerden adaylardan talebi ÖSYM'nin 26 Mayıs 2018 sınavını tamamen iptal ederek, ileri bir tarihte, bu şekilde oldu bittiye, aceleye getirmeden iyi bir organizasyon ile sınavı tekrar yapmasıdır.

Eğer bu yapılmaz ise, bu süreç sonunda gerek ÖSYM gerekse sınavın tarafı olan ve ülkenin en saygın kurumlarının başında gelen Sayıştay Başkanlığı'nın saygınlığı ciddi anlamda zedelenecek, adayların kurumlara olan güvenleri örselenecektir.


2018 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı FORUM başlığı için Tıklayınız!

Sayıştay Denetçiliği MESLEK TANITIMI için Tıklayınız!

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 03:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER