Telefon Görüşmeleri Nasıl Bulunur? Arama Kayıtları Nasıl Çıkartılır?

Önceki telefon görüşmeleri bulunabilir mi? Eski arama kayıtları nasıl bulunur? Nasıl çıkartılır?

Telefon Görüşmeleri Nasıl Bulunur? Arama Kayıtları Nasıl Çıkartılır?

Telefon Görüşmeleri, Arama Kayıtları Nasıl Bulunur?

Telefon görüşmeleri ve arama kayıtları kavramları genellikle karışıtırılmakta ve birbirinin yerine kullanılmaktadır. Telefon görüşmelerinin içeriği ile ilgili kayıtları kapsayacak kadar geniş kullanılan iki kavram arasında gerek hukuki gerek fiil anlamda oldukça büyük farklar bulunmaktadır. Arama kayıtları nasıl çıkarılır ve telefon görüşmeleri nasıl çıkartılır sorularını detaylıca anlatrak cevaplamaya çalıştık.

Telefon görüşmeleri ile kastedilen şey iki kişinin telefon hattı üzerinden ses aracılığıyla kurdu diyalog ise ve telefon görüşmeleri nasıl bulunur deniliyorsa bu teknik ve hukuki olarak imkansızdır. Ülkemizde 55 milyondan fazla aktif konuşmaya açık mobil telefon hattı bulunmaktadır. Ortalama herbir telefonla günlük on dakikalık görüşme yapıldığını hesaplayalım. Yaklaşık olarak günlük 550 milyon saatlik telefon görüşmeleri herhangi bir yerde arşivlenemeyeceği gibi bunların içeriğinin geriye dönüp bulunamayacağı da açıktır.

Günlük olarak yapılan görüşmelerin ses dosyası değilde sıkıştırılmış metin dosyaları biçiminde arşivlendiği senaryoda dahi mümkün olmayan depolama alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Böyle bir imkana sahip ne bir teknoloji firması mevcuttur ne de devletin böyle bir kaynak ayırması söz konusu değildir.

Hukuki anlamda Türk Ceza Kanunu kapsamında suç olarak düzenlenen bazı eylemler için mahkeme kararıyla telefon dinlemesi yapılabilmektedir. Yani telefon dinlemesi her suç şüphesiyle dahi yapılamayacağı gibi sulh ceza mahkemesi kararı ile yapılmadığı takdirde hukuka aykırı olup delil olarak kullanılamamaktadır. Dolayısıyla telefon görüşmeleri veya görüşme kayıtları polis tarafından dinleniliyor olmanız haricinde kesinlikle mümkün değildir.

Sms reklamaları engelleme yöntemine buradan erişeblirsiniz.

Arama Kayıtları Nasıl Bulunur?

Terminolojide arama kayıtları ile kastedilen bir telefon kullanıcısı tarafından diğer telefon kullanıcısının ne zaman arandığı ve ne kadar konuştuğu bilgileri kastedilmektedir. Genellikle kullanılan adı HTS kayıtları (historical traffic search)  tam Türkçe karşılığıyla arama trafiği kayıtları olarak isimlendirilir. HTS kayıtları aynı zamanda konum bilgisini de tam olmasa da bölgesel olarak sunmaktadır.

Arama kayıtları veya  HTS kayıtları olarak anılan bilgilere kendi operatörünüzün online servisi üzerinden dahil bir çok şekilde talep edebilirsiniz. Operatörünüze yazılı olarak başvuru yapmak veya destek talebi oluşturmak yöntemleri de sizin hakkınızda tutulan tüm kişisel verileri elde edebilmenizi sağlayacaktır.

Telefon Görüşmeleri Ne Kadar Saklanır?

Yukarıda bahsedilidiği üzere telefon görüşmeleri bir suç soruşturması kapsamında elde edildiyse dosya kapsamında saklanmak zorundadır. Dolayısıyla süre sınırı olmaksızın saklanacaktır. Eğer kanuna aykırı biçimde illegal yollardan elde edilen bir delil mevcutsa imha edilmesi zorunludur ve saklanması hukuka aykırılık teşkil edecektir.

Eski bir telefon görüşmesi kaydına nasıl ulaşılır veya ulaşabilecek biri var mı gibi kafanızda bir soru işareti hala mevcut olabilir. Hatta bazı forum sitelerinde ulaşabileceğini iddia eden kişiler mevcuttur. Kesinlikle doğruluk payı mevcut olmayan bu tür vaadlere para kaptırmayın.

Telefon Arama Geçmişi Nasıl Bulunur?

Telefonuzun kısa süreli arama geçmişi zaten menü içersinden yer almaktadır. Aradığınız bir kaç yıl önceki arama geçmişiyse operatörünüz tarafından yasal çerçeve içerisinde saklanmakta olup müşteri paneli üzerinden müşteri hizmetleri tarafından size iletilecek şifre aracılığıyla görüntülenebilmektedir. Operatörler bu arama geçmişi kayıtlarını 5 yıl öncesine kadar tutmakla yükümlüdür bu süreden eski kayıtları tutma yükümlülüğü olmadığı gibi tutması hukuka uygun değildir.

Sms Geçmişi Dökümü Kaç Yıl Saklanır? Sms Kayıtları Tutuluyor Mu?

Bir diğer çok konuşulan komlo teorisi ise sms yani kısa mesaj kayıtatının saklanıp saklnamadığına ilişkindir. Atılan sms kayıtları tutuluyor ve saklanıyor adli merciler bunları takip ediyor gibi tartışmalara sıklıkla rastlanmaktadır. Telefon görüşme kayırları için anlatılan hukuki ve tekni açıdan burada da geçerlidir. İletişim içeriğinin dinlenmesi ve kaydedilmesi mahkeme kararı dışında imkansız olduğu gibi atılam tüm sms geçmişi bilgisinin içerikleriyle birlikte de saklanması imkansızdır.

Son dönemde dizi ve filmlerde sürekli tekrar edilen kompo teroileri sayesinde insanlar da telefonda konuştukları her şeyin dinlendiği ve tüm bilgilerin kaydedildiği, tüm telefon konuşmaları ve sms yazışmalarının kayıt altına alındığı gibi endişeler artmıştır. Bu ve benzeri mantıksız iddiaların doğru olabilmesi ne teknik ne de hukuken mümkün değildir.

Sonuç olarak telefon görüşme kayıtları, görüşme içerikleri ve sms içerikleri mahkeme kararı olmaksızın dinlenemez ve kayıt altına alınamaz. Kaydedilmesi durumunda suç teşkil edeceği gibi delil olarak kullanılması da mümkün değildir. 

Cep telefonları artık kiralanabilyor

Tercihiniyap forum sitesine buradan erişebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 15:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
merak
merak - 1 yıl Önce

önceki telefon görüşmeleri bulunamıyor mu yani? örneğin iki sene önce yaptığımız bir telefon görüşmesi veya arama içeriği, konuşmalar bilinmiyor mu?

Elif köksal
Elif köksal - 1 yıl Önce

Tuketici hakem mahkemesine basvuru yapmistim kazandim karsi taraf itiraz etti hakem mahkemesi gorucek davayi tebligat bugun elime ulasti karsi taraf soylemedigim cumleleri konusmusum gibi savunmasında dile getirmis bende gorusmeyi cikartirim savunmama eklemek istiyorum bu mümkün mü acaba konusma kayitlari varmidir

Telepati
Telepati @Elif köksal - 8 ay Önce

Telefondaki silinmiş watsap normal mesaj yada konuşmaları nasıl çıkartabilirim. Tüm detaylarıyla öğrenmem gerek.

av. ali yıldız
av. ali yıldız @Elif köksal - 1 yıl Önce

görüşme kaydını çıkartıp savunmaya ekleme ihtimali mümkün değil. Böyle bir kayıt tutulmadığı gibi bir şekilde tutulsa dahi yasal olmadığı için kullanılamaz.