Part Time Çalışana GSS Prim Borcu Çıkar Mı?

Part Time Çalışana GSS Prim Borcu Çıkar Mı?

01.01.2017
A+
A-

tercihiniyap.net

Part Time Çalışanların GSS Borcu Part Time Çalışanların GSS Durumu Part Time Çalışanlara GSS Borcu Var Mı? 2016 yılının Ekim ayında yapılan çalışmalar ile part-time olarak çalışanların GSS prim borcu sorunu sona erdi.

Üniversite ve lise öğrencileri, ek iş yapan binlerce vatandaş part time çalışıyor ve çalışmak istiyor. Birçok kişiye iş imkanı sağlayan çalışma şekli olan part-time çalışma şeklinde ise oldukça önemli bir sorun vatandaşları sıkıntıya sokmaktaydı. Fakat 2016 yılının Ekim ayında yapılan çalışmalar ile birlikte part-time çalışanların bu sorunu çözüm buldu. Genel Sağlık Sigortası GSS Prim Borcu part time çalışanlar için büyük bir sorun teşkil ediyordu. Kayıt dışı çalışmak yoluyla bu soruna çözüm bulmak isteyenler ise yasa dışı olarak çalışıyordu.

Part Time GSS Prim Borcu Sorunu

1 Ocak 2012 tarihinde Genel Sağlık Sigortası projesi hayata geçirildiğinde ülkedeki tüm atandşlar sağlık sigortası kapsamında yer aldı. 1 Ocak 2012 tarihi itibari ile sigortalı olarak çalışmayan çalışanlar ve çalışanların bakmak ile yükümlü olduğu kişi statüsünde yer almayan kişiler gelir testi yaptırmak zorundaydı. Ayrıca part time çalışanların çalıştıkları dönemde gelir testi yaptırmaları zorunluydu ve yapılan testler sonucunda prim borcu ödemeleri gerekiyordu.

SGK’ya Puantaj Bildirimi

1 Ocak 2012 tarihinde hayata geçirilen GSS ile prim borcu ödememek için işverenler ve çalışanlar puantaj kodu ile SGK’ya bildirim veriyor bu şekilde prim borcunun çıkmasını engellemeye çalışıyordu. Fakat bu durum yasa dışı ve kayıt dışı olduğu için oldukça tehlikeli ve yanlış bir durumdu.

Part Time çalışanlar Sağlık Hizmeti Alabilir Mi?

6745 sayılı kanunun yürürlüğe girmesinden sonra part time çalışanlar, puantaj olarak çalışanlar ve bir aylık süre içerisinde 30 günden daha az bir süre boyunca çalışanlar (gündelik) önemli bir düzenleme gerçekleştirildi. Düzenlemeye göre ilgili 3 grup çalışanlardan bir sigortalı kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişi durumunda olanların GSS primi ödemek için gelir testine girme zorunluluğu kaldırıldı. Yani anne baba veya eş üzerinden sağlık hizmeti alan biri, bir aylık süre içinde 15 gün çalışması durumunda dahi ailesi üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edecek. Genel Sağlık Sigortası testine girmesine gerek kalmayak ve Genel Sağlık Sigortası prim borcu ödemek zorunda olmayacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.