Prof. Dr. Mehmet Ceylan Kimdir, Nerelidir, Hangi Tıp Alanında Uzmandır?

Pandemi sürecinde adını sıklıkla duyduğumuz isimlerin başında gelen Prof. Dr. Mehmet Ceylan kimdir? Mehmet Ceylan nerelidir, Ceylan hangi tıp alanında uzmandır? Haberimizde…

29.04.2021
A+
A-

Pandemi sürecinde en çok gündeme isimlerin başından Prof. Dr. Mehmet Ceylan gelmektedir. Öyle ki bilim kurulu üyelerinin aldığı tavsiye kararları, hükümetin aldığı tedbir kararlarını dahi dönem dönem eleştiren Profesör Dr. Mehmet Ceylan son yaptığı açıklamalarla birlikte twitter ciddi şekilde eleştirilmiştir. Hükümetin 17 günlük tam kapanma başlığı altında aldığı bir dizi kararı, bu tedbirler tam kapanma olduğu göstermiyor bu sıkılaştırılmış kısmi kapanma diye özetleyen Ceylan, bu açıklamaların ardından merak edilen isimlerden olmuştur. Peki, Prof. Dr. Mehmet Ceylan kimdir? Mehmet Ceylan nerelidir, kaç yaşındadır? Hangi tıp alanında uzmandır?

Prof. Dr. Mehmet Ceylan Kimdir?

Hacettepe Üniversitenin Çocuk Enfeksiyonları Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Mehmet Ceylan 1956 yılı Ankara doğumludur. Lise hayatını 1974 yılında Ankara Gazi Lisesinde tamamlamıştır. Ceylan, 1981 yılında Hacettepe Üniversitesinden mezun olmuştur. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi çocuk sağlığı ve ihtisasına başlamıştır. Kısa sürede iyi eğitim hayatı yaşayan Ceylan, 1983-1985 yılları arasında Beslenme ve Metabolizme Ünitesi’nde yaptığı çalışmalarla bilim uzmanlığı derecesine ulaşmıştır. Askerlik hizmetini 1985-1987 yılları arasında Adana Askeri Hastanesi’nde tamamlamıştır. Doktorluk branşındaki zorunlu hizmetini de 1987-1989 yıllarında Ankara Etimesgut Devlet Hastanesinde yerine getirmiştir. Ceylan, 1988 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları doçenti olmuştur. 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ünitesi’nde öğretim üyesi olarak göreve başlamış ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları yan dal ihtisası yapmaya devam etmiştir. 1995 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları branşında profesör unvanını almıştır.

1998 yılında A.B.D’nde Cincinnati Childrens Hospital’da, Çocuk Enfeksiyon Bölümü’nde çalışmıştır. Dr. Ceyhan 1985 yılında Gürson Çocuk Sağlığı Vakfı, Cihat Tahsin Gürson Araştırma Ödülü’nde birincilik, 1986 yılında ikincilik; 1988 yılında ise Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) teşvik ödülünü kazanmıştır.

Prof. Dr. Mehmet Ceylan, son günlerde pandemi sürecine karşı bilim kurulunun almış olduğu kararları ve hükümetin almış olduğu tedbirleri eleştirmesiyle ön plana çıkmaktadır. Özellikle hükümet tarafından koronavirüs önlemleri kapsamında en son alınan 17 günlük tam kapanma kararına karşı, bu tam kapanma değil sıkılaştırılmış kısmi kapanma diye nitelendiren Ceylan, sosyal medyada gündem olmuştur. Bu önlemlerin koronavirüs ile mücadele edile konusunda tam kapanma olmadığını ifade eden Ceylan’a twitter üzerinden çok ciddi eleştireler yöneltilmiştir. Bu eleştirilere rağman Ceylan, bildiklerini anlatmaya devam etmektedir.

Mehmet Ceylan, iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.