Saç Dökülmesi Polisliğe Engel mi?

Polis olmak isteyen tüm erkek adayların kafasını karıştıran bir husus saç dökülmesi polis olmama engel teşkil eder mi?

Saç Dökülmesi Polisliğe Engel mi?

Polis olmak isteyen herkesin (kıdem, rütbe birim fark etmeksizin) korkulu rüyası, kel kalırsam ne olur hangi durumlarda mülakattan elenirim? Kellik polis olmaya engel mi? 2018 yılı itibariyle net olarak cevap verebiliriz ki saç dökülmesi polis olmaya engel değil.

Bu konu en az yirmi yıldır konuşulan, her ortamda dile getirilen bir, haksızlık oluşturduğu TBMM’de dahi tartışılmış bir konu. Defalarca kellik sebebiyle polislikten elenen adaylar dava açıp kazanıp mesleğe başladı ancak çok yakın zamana kadar bu adaletsizlik sürdürüldü. Yönetmeliğe kellik bir cilt rahatsızlığı olarak kabul ediliyor ve mesleğe girişte engel kabul edilip, meslekteyken saçı dökülenlere ise herhangi bir işlem uygulanmıyordu. Kelliğin patolojik bir vaka olmadığı sadece fiziki bir fark olduğu çokça dile getirildi, tercihiniyap.net ailesi olarak bizde bu durumu haber yapmıştık.

 ‘‘Emniyet Hizmetleri Sağlık Şartları Yönetmeliğine’’ göre Hamilton testine göre fotoğrafın ilk üç sırasındakiler geçebilir diğerleri ise elenir şeklinde bir düzenleme mevcuttu. Ancak nihayet 3 Ocak 2018 itibariyle saç dökülmesi polisliğe engel değil!

Yeni yönetmelik tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

3 ocak 2018 öncesi  kellik bir cilt rahatsızlığı olarak kabul ediliyor ve kesin elenme sebebi olduğu açıkça düzenleniyordu. Öyle ki polisliğe bir kez girdikten sonra saçınız tamamıyla dökülse bile mesleğinize devam edebiliyordunuz. Yeni yönetmelik ise saç dökülmesi dahil polisliğe engel kabul edilen ancak hiçbir mantığı olmayan bir hükmü ilga etti. Önceki yıllarda bu sebepten dolayı mülakat veya sağlık kontrolünde elenenler ise maalesef haksızlığa uğradıklarıyla kaldı...

Yeni Yönetmelik İle Polisliğe Engel Olan Şu Hususlar Kalktı:

·        Üniforma giyildiği takdirde belli olmayan  yara izleri  ve dövme

·        Hamilton testine göre 4,5 ve 6. Derece saç dökülmesi

·        Rahim yokluğu

·        Eksi 2’ye kadar olan görme bozuklukları

·        0-10 derece arası omurilik eğriliği

Diğer bir önemli husus ise yara izleri ve dövmeler konusu, yazlık kıyafet yönetmeliğine göre giyinildiğinde görünmeyen yerdeki yara izleri ve dövmeler polis olmaya engel teşkil etmiyor. 2018 polis olma şartları adaylar açısından olumlu yönde değişti diyebiliriz. Mesleğini gerçekten isteyen ve hakkını veren adayların kazanması dileğiyle.

POMEM, PAEM, PÖH veya polislik ile ilgili herhangi bir soru sormak için forum.tercihiniyap.net

adresinden veya yorum kısmından iletebilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 16:27
YORUM EKLE