Yüzüklerin Efendisi mi, Harry Potter mı? Hangi Film?

Harry Potter mı, Yüzüklerin Efendisi mi, hangi seri daha başarılı, hangi seri hangi alanlarda daha iyi, hangi film daha başarılı gibi sorulara cevap vermeye çalıştık.

Yüzüklerin Efendisi mi, Harry Potter mı? Hangi Film?

İlk filmleri vizyona girdiği andan itibaren izleyicileri büyüleyen ve birer taraftar haline getiren kült film serileri vardır. Sinemanın var olduğu yaklaşık yüz yıllık süreçte bu serilere birçok örnek verilebilir. Bu örneklerin en çok kıyas edilen ikililerinden biri Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter serileridir. Peki, iki filmi kıyasladığımızda karşımıza neler çıkıyor? Filmlerin sinemalarda izlenmeleri ne kadardı? IMDB puanları ne seviyede?

İki filmin birçok ortak özelliği var. Bunlardan biri ikisinin de kitaptan uyarlanmış olması. Yüzükleri Efendisi J.R.R. Tolkien’in 1937 ve 1949 yılları arasında tamamladığı eseri. Aslında Tolkien’in 1937 yılında çocuklar için yazdığı Hobbit’in devamı olan Yüzüklerin Efendisi serisi Hobbit’ten önce filme dönüştürüldü. Peter Jackson’ın yönettiği ilk film Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği 21 Aralık 2001’de vizyona girerken yine Jackson imzalı Hobbit: Beklenmedik Yolculuk 2012 yılında izleyiciyle buluştu. Bilgileri derinleştirmeden buraya kadar Harry Potter’a bakalım: İngiliz Yazar J.K. Rowling tarafından aslında yine çocuk kitabı olarak tasarlanan Harry Potter’ın ilk yayımlandığı tarih 1997. Tolkien’le kıyas edildiği zaman fantastik kurgu alanında verilen iki eserin arasında bulunan 60 yıl ciddi bir fark olarak göze çarpıyor. Tolkien’in kurgusal olarak yarattığı dünyanın bilim kurgu alanına öncülük ettiğini göz önünde bulundurursak Yüzüklerin Efendisi’ni bir adım önde sayabiliriz.

Harry Potter serisinin yalnızca Harry Potter’a özgü olan toplam sekiz filmi var. İlki 2001 yılında vizyona giren filmlerin toplam izleyicisi sayısı Türkiye istatistikleri için 7.7 milyon civarında. Aynı yıl ilk filmiyle vizyona giren Yüzüklerin Efendi’si ise bildiğiniz gibi bir üçleme. Bu üçlemenin toplam gişe sayısıysa 4.6 milyon civarı. Harry Potter’dan 5 film daha eksik olan Yüzüklerin Efendisi bu alanda da yine istatistiki olarak önde gözüküyor.

Sinemasever kullanıcıların filmleri puanladığı ve evrensel olarak filmlerle ilgili en çok fikir beyan edilen IMDB istatistiklerine göre iki seriyi inceleyelim:

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği 8,8 , İki Kule 8,7 ve Kralın Dönüşü ise 8,9 puana sahip. Yani üçlemenin ortalama puanının 8,7 olduğunu söyleyebiliriz.

Harry Potter: Felsefe Taşı 7,6 Zümrüdüanka Yoldaşlığı 7,5 Ateş Kadehi 7,7 Melez Prens 7,6 Azkaban Tutsağı 7,9 Sırlar Odası 7,4 Ölüm Yadigârları-1 7,7 Ölüm Yadigârları-2 8,1 puan almış.

Yani ortalama serinin ortalama puanı 7,7 ile Yüzüklerin Efendisi serisinin bir puan altında kalıyor. IMDB kullanıcılarına göre de seri ele alındığı zaman Yüzüklerin Efendisi bir adım önde gözüküyor.

Pek tabii bir filmi beğenmenin kişiye özgü algılama biçimleriyle alakalı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla iki seriden birini daha iyi diye nitelendirmek çok da doğru olmayacaktır. Yine de bu iki kült serinin de hayranlarına saygı duymak gerek. Ve tabi ki bu iki seriyi biz izleyicilere ulaştırmak konusunda emeği geçen herkese…

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2020, 17:56
YORUM EKLE