Sayıştay Sınavı Sonrası TY Forumdaki Adayların ÖSYM’ye Haklı Tepkileri

ÖSYM tarafından 26 Mayıs 2018 tarihinde saat 14:45’te başlayan Sayıştay Denetçi Yardımcı sınavı Esenboğa e-sınav merkezinde yaşanan teknik problemler nedeniyle iptal edildi. Yurdun dört bir yanından maddi, manevi bütün zorluklara katlanarak sınava katılım gösteren adaylar, yaşanan bu olaydan sonra gerek sınav merkezinde gerekse forum.tercihiniyap.net adresinde tepkileri dile getirdi.

27.05.2018
A+
A-

ÖSYM, Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavını İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde bulunan e-sınav merkezlerinde 26 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştireceğini duyurmuştu. Ankara sınav merkezinin Ankara ilinin kuzeyinde, şehir merkezine oldukça uzak, Esenboğa Havalimanına yakın bir yerde olması sınav öncesi adayların ulaşım sıkıntısı çekecekleri endişesine sebep olmuştu. Adayların bir diğer endişesi de sınavın e-sınav şeklinde uygulanacak olmasından kaynaklanıyordu. Adayların bu endişeleri yetkililer tarafından sınav öncesinde dikkate alınmadı ve sınav için yapılması gerekenler ihmal edildi. Nitekim 26 Mayıs 2018 tarihi itibariyle yapılacak olan Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavı Esenboğa e-sınav merkezinde yaşanan teknik problemler nedeniyle iptal edildi.

Adaylar Sınav Öncesi Sıkıntılar Yaşanacağını Hissetmişti

Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavı öncesi Ankara’da sınava girecek olan adaylar, ulaşım konusunda ciddi problemler yaşanacağını tahmin ediyordu. Sınav merkezinin Ankara’nın Esenboğa ilçesinde, şehir merkezine 30 km uzaklıkta olması büyük bir problem çıkacağını gösteriyordu. Bununla birlikte bu bölgeye ulaşım seferlerinin yeterli olmaması da adayların endişesini haklı kılıyordu. Üstüne üstlük ÖSYM tarafından çok fazla kişi için uygulanmayan e-sınav sisteminin bu sınavda büyük kitleye ilk kez uygulanacak olması da endişeleri arttırmıştı. 

Adaylar bütün bu endişelere rağmen maddi manevi bütün imkanlarını seferber ederek, Türkiye’nin dört bir yanında sınav öncesinde Ankara’ya geldiler. Endişelerinde olduğu gibi de sınav merkezine ulaşabilmek için çok ciddi problemler yaşadılar. Kimisi şehir dışından uçakla gelerek Esenboğa Havalimanında gecelemek zorunda kaldı. Kimisi mecburen taksi kullanarak ciddi bir maddi kayıp yaşadı. Kimisi de geceden bindiği otobüsün yorgunluğunu umursamadan tıka basa dolu belediye otobüslerini kullanmak zorunda kaldı.

Herkes bir şekilde sınav yerine zorda olsa ulaştı ama asil problem sınavın başlamasıyla yaşandı. Aylarca bu sınava hazırlanan binlerce aday, Esenboğa e-sınav merkezinde, bilgisayarların karekod’u okuyamaması şokuyla karşılaştı. Sonrasında da yaşananlar trajikomik bir hal aldı. En sonunda adayların sınav protestosu ve yetkililerce sınavın iptal edildiği duyurusuyla başlamadan biten bir sınava daha ÖSYM imza attı. Adayların sınav hakkındaki eleştirileri TY forumda da yer bularak, bu büyük ihmalkarlığın nelere sebep olduğunu gözler önüne serdi.

forum.tercihinyap.net Üyelerinin ÖSYM’ye Tepkileri

Bazı Adaylar, sınava katılmak istedikleri yeri İzmir veya İstanbul olarak belirlese de, kontenjanların dolması nedeniyle sınava katılacakları yerin Ankara olacağını sınavdan 3 gün önce yapılan açıklamada öğrendiler ve tepkilerini dile getirdiler. 

can.mavi 4 gün önce

Ösym, Sayıştay hariç her şeyi açıkladı , sınav haftasının ortası geldi hala sınav tarihi yok piyasada , sanıyorlar ki sınava gireceklerin hepsi Ankara İstanbul İzmir’de oturuyor , bu kurumun her icraatı faul , her şeyi eline yüzüne bulaştırmakta ilk sırada , bu e sınav olayı ile de şah idi Şahbaz oldu , bir de kalemin üzerine yazmazlardı mi emeğiniz emanetimizdir diye , bırak emeğimi imkanım olsa kalem ile silgi sana emanet etmem , sınav ücretinden tut da sınav sistemine , açıklanmasına , soruları yayınlamayan şeffaflık dışı bir uygulamaya neresinden tutarsan elinde kalıyor .. Bunun adı nedir .. oh bee!

iibfli_keynes 4 gün önce

Sayıştay eleme 1. gün Sayıştay eleme 2. gün diye ayrım yapmış Ösym anlaşılan kafaya koydu tarihin en adaletsiz sınavını yapacak . böyle yapılırsa sınav büyük ihtimalle iptal olur Danıştay iptal eder . (tabi itiraz eden olursa) açık açık adaletsizlik yapıyorlar .

zanzinho 4 gün önce

Giriş belgeleri neden yayınlanmıyor hafta sonu mesaim var daha izin alacağım bilet alacağım sınava geleceğim sen nasıl bir kurumsun Ösym ramazanı mübarek gün beddua etmek istemiyorum ama bu insanlar aldıkları maaşın zerresini hak etmiyor ne desem boş valla boş.

djeoly 4 gün önce

Böyle bir saçmalık olabilir mi gerçekten insan aklıyla alay ediyorlar ya bir banka bile sınav yaptığında giriş belgesini 15 gün öncesinden yayınlıyor sen asli görevi sınav yapmak olan bir kurumken en baba sınavlardan birine 3 gün kala hala giriş belgesi yayınlamıyorsun üstelik sınavı sadece 3 şehirde açmışken.

Sınav merkezini İstanbul veya İzmir olarak işaretleyip Ankara’da girecekleri açıklanan adaylardan HAKLI TEPKİLER

mavi 3 gün önce

Sırf İstanbul’da da Sayıştay sınavı olacak diye gittim 200 tl yatırdım başvuru yaptım gece gündüz çalıştım sonuç ne sınav yeri Ankara imiş. söyleyecek çok şey var da neyse..

rintintin 3 gün önce

İstanbul ve İzmir’i tercih edip Ankara gelen arkadaşlara geçmiş olsun diliyorum. Saçma sapan bir iş yapmışlar gerçekten. Yarın sınav yapmıyoruz deseler şaşırmam artık

möözun 3 gün önce

Bi tek Ankara yazanlar mağdur olmadı sanırım ( sınav giriş yeri açısından söylüyorum). Bu kurumun yaptıkları hep yanına kar kalıyor. En doğru kelimeyle “yetersiz” bir kurum. Ösym’nin ayakları altında ezilir duruma geldik. Valla kapatsınlar da yerine avm yapsınlar.

ricardo46 3 gün önce

İstanbul da oturan biri olarak Ankara çıkması sebebiyle katılmıyorum sınava. Diğer arkadaşlara başarılar.umarım ÖSYM 1 kuruş almadan sınav yapıp öğle arası yemek veren kurumları kendisine örnek alır.3 oturuma yaklaşık 1000 tl harcayamayacak gücüm maalesef yok.herkese başarılar

ugur_x 3 gün önce

Galiba sırf bunları yazmak için üye oldum foruma. Hala daha öfkeli ve sinirliyim. İstanbul e sınav binasına 25 dakikalık yolum varken şimdi ramazan gününde 1 günümü Ankara’da sınava girmek için yollarda geçireceğim. Üstüne 250 lira yol masrafı da cabası, kazanamazsak 450 liranın üstüne soğuk bir su… Bu kadar insanın geleceğine yön veren bir kurumsunuz o aldığınız 200 tl’ye biraz kıyın ve bu sınavı İstanbul, Ankara ve İzmir’de hatta başvurunun fazla olduğu farklı illerde de belirlenen birkaç okulda yine basılı kitapçık üzerinden aynı gün ve saatte yapın da bu kadar insan mağdur olmasın. Kağıt masrafı, gözetmen masrafı vs. yok neredeyse sıfıra yakın maliyet ve maximum kar. Bu nasıl bir kamu işletmeciliği mantığıdır. Hani “Emeğimiz Emanetizdi”. Yok madem böyle bir planlama yaptınız 3 gün önce değil 1 hafta 10 gün önce giriş belgelerini açıklayın insanlar ona göre vaziyetini alsın. Şu 3 gün tekrar yaparım diyordum bu sinirle kitap açası gelmiyor insanın, sınavda bu ruhi haliyetle yine hüsran bekliyor bizi sanırım…

plansız 3 gün önce

Ortam biraz sakinlediğine göre bir şeyler söylemek istiyorum. Anlaşılan o ki sınava girecek kişi sayısı tüm sınav merkezleri kontenjanı üzerinde olsa idi göz göre göre aynı kadro için farklı sorularla farklı günlerde sınava alınacakmışız. Şimdi de farklı bir mağduriyet yaşandı ve insanlar iki gün içinde tüm planlarını değiştirmek zorundalar.

Kaç yıllık kurum bir sınav organizasyonunda bu kadar saçma olmamalıydı ve elbette geçmişinin böyle şeylerle dolu olduğunun da farkındayım bunu söylerken. Şimdi istedikleri şehirde sınava giremeyecek arkadaşlar malum maddeden dolayı zaten “durumu biliyordunuz” muamelesi görecekler, tıpkı sayı fazla olsaydı farklı sorularla aynı kadroya personel alma adaletsizliğine “haksızlık bu” diyecek olanlara söylenecek olan gibi. En başta kendimi muhatap alarak söylüyorum olan bitenden ders alalım ve iş adabı, ahlakı, hak, hukuk, liyakat, ehliyet üzerine her fırsatta düşünelim.

Sınav Günü Yaşananlar ve TY Forumda Yer Alan Tepkiler

timuçin 13 saat önce

Evet ÖSYM yine kendine 5bin denek bulmuş yeni sistemi deniyor . Burası ana baba günü . İnsanlar kaldırımlarda güneşin altında yada petrol ofisinde ayakta bekliyor . WC lerde kuyruk var ! Arada anons geçiliyor sınav salonlarında wc yokmuş !
Herkese başarılar dilerim .

1umut 10 saat önce

Arkadaşlar sinav giriş öncesi karekod okumada sistem hata verdi, karekod okunmadı. Sonra bazılarının sınavı açıldı bazılarının açılmadı, olan her şey karıştı. Çıkışta izin verilmedi sınav suresi boyu içerisinde tutulduk, sonra anons geldi iptal

Aslan Reyiz 10 saat önce

Sınava giren arkadaşım bazı adayların resimlerinin gelmediğini bazısında sistemsel tıkanma olduğunu felan söyledi sıralara vuran alkışlayan olmuş rezillik çıkmış iptal etmişler

timuçin 10 saat önce  @Aslan Reyiz

@aslan-reyiz rezillik adaylardan kaynaklanmadı kardeşim . Sınavda kullanılacak müsvette kağıt da karekod koymuşlar . Onu kameraya okutmamız gerekiyordu ama okumadı. Sınava 5 dk kala sadece fotoğraflarınızı çekmemizi söylediler , çektik . Sınav başladı ilk soruyu okumadan ekran gitti . Sonra tekrar geldi , bazıları soruları görebiliyorken bazıları göremedi. Tekrar eş zamanlı başlatılacak dediler yaklaşık 40 dk sonra . Bu defa alkışlamalar yuhalamalar başladı haklı olarak. Sonraki anonsta başka tarihe ertelendiğini söylediler . Tamamen ÖSYM’nin halt yemesi . Onca kişi şehirden geldi . Bunun böyle olacağı da sınav ilanındaki muğlaklıktan belliydi. Mübarek gün lanet olsun emeği hiçe sayanlara, emek vereni kobay gibi kullananlara !

odtüsbky 10 saat önce

Ankarada sınav yerine ulaşım ayrı bir çileydi. Çubuk’a giden yolcular bizim sınava girenler yüzünden 487-3 no’lu otobüse zor biniyordu. 10 dakika kala girdim sınava. Benim gibi emanete eşya bırakıp sınava koşanlar vardı. Karekod okumayınca dili TR’den EN’ye getirdik. Öyle sistem çalıştı. Kimisinin açıldı kimisinin açılmadı. Ben çözmeye başlayalı 2 dakika olmuştu ki herkesle beraber sistem açılıp kapandı ancak birkaç kişide halen sorular açıktı. Alkış protestoları her yerde yankılandı. Sonra sorular yenilensin herkes baştan başlasın dedik ama olmadı. Oradaki bir görevli benim 15. gözetmenlik yaptığım e-sınav ve ilk kez böyle bir şey oluyor dedi. Bağıran çağıran kendini kaybeden milleti gaza getirenler vardı. Normal sınav süresi başladıktan 30 dakika sonra çoğunluğun bilgisayarı çalışıyordu ve süre alıyordu ama herkes ayakta sohbet halindeydi. Tüm sınav disiplini ve kontrolü kaybolmuştu. Bence ösym bu rezaletten sonra ankaradakilere kağıt ortamında sınav yapar. Istanbul ve İzmir sınavları da şu koşullarda iptal edilmeliydi. Istanbuldan gelen arkadaşlarım için çok yazık oldu. Asıl rezalet ise binlerce kişinin yola çıkıp gelmeyen ego’lara ve yolcu kapasitesini aştığı için yolcu alamayan belko’lara binmeye çalışmasıydı. Bence ösym kızılay’a servis ayarlamalı. Ben hayırsever birinin arabasına atlayıp döndüm ama kim bilir oradakilerin kızılaya dönmesi saatler sürecek. Millet eve gelsin, bu başlığa çokça yazacaklar. Oruç tutmadım bugün. Yediğim oruç boşa gitti, çok üzgünüm. Allah bu sınavda mağdur olan herkesin yardımcısı olsun. Ayrıca tüm sorulara baktım. İktisat çok kolaydı. Muhasebeden TMS-1 diye bir soru sormuşlardı. Muhasebem çok zayıf olduğunu gördüm. İktisata harcadığım ı emekler de boşaymış. Esnekliği 0 1 arası olan mala ne mal denir diye komik soru mu dersin Qd = Qs yapıp çözeceğin soru mu dersin… hukuklar da çok uzun tuğla gibiydi. Okumadım. Şimdi İstanbul ve Izmir’de girenler ne yapacak, iptal olmazsa bizle eşit şartta olmayacaklar çünkü iktisat hiç seçici değildi. Eğer iptal etseler emekleri boşa gidecek. Bakalım ösym ne yapacak, takviminde boş yer var mi ki?

officialsecret 9 saat önce

Bu nasıl bir beceriksizliktir yahu, biz İstanbul’da 90 dakika kafa patalım keza İzmir’deki arkadaşlar da öyle. Ankara’da sınavı iptal etsinler. Bir Allah’ın kulu da gelip uyarmıyor sınav iptal diye, ah ulan ösym ah!

Rorschach159 9 saat önce

Sayıştay gözümden o kadar düştü ki anlatamam tüm o cazibesi salonda ağlayan insanların gözyaşları kadar değerli değil. Hiç birinin koltuğu benim eziyetim kadar kutsal değil. Mübarek Ramazan gününde tüm bunlara sebep olanlara diyecek söz bulamıyorum.

Biz de Tercihiniyap Ailesi olarak olan bitenler için ÖSYM’yi kınıyoruz. Her ne kadar hak kayıplarının telafisi olmayacağını bildiğimiz sınav adayı arkadaşlarımız içinde en azından maddi kayıplarının telafi edilmesini Sayıştay Başkanlığına arz ediyoruz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.