SGK ve DHMİ'ye KPSS 2020/1 İle Atananlar 2,5 Aydır İşe Başlatılmadı

KPSS 2020/1 Bazı Kamu Kurum ve Kuruluşların Kadro ve Pozisyonlarına Merkezi Yerleştirme işlemleri sonuçlarının açıklanmasının üzerinden 2,5 ay geçmesine rağmen; adaylar işlerine başlatılmadı. ÖSYM tarafından merkezi atama süreci tamamlanmış olmasına karşın; SGK ve DHMİ kadrolarına atanan adayların henüz işbaşı yaptırılmadı. İşte detaylar…

30.10.2020
A+
A-

ÖSYM tarafından KPSS 2020/1 bazı kamu kurum ve kuruluşların merkezi yerleştirme işlemlerine ilişkin sonuçlar 13 Ağustos 2020 tarihinde açıklanmıştı. Bu sonuçlara göre iki bin beş yüz yetmiş dokuz kişilik (2.579) atama gerçekleştirildi. ÖSYM tarafından 2018 yılında gerçekleştiren kamu personeli seçme sınavlarına 1.2 milyona yakın lisans mezunu, 750 bine yakın önlisans mezunu ve 1 milyona yakında ortaöğretim mezunu katılmıştı. Toplamda 3 milyona yakın adayın sınavlara katılmasına rağmen, son dört merkezi atamada yaklaşık 6.500 kişinin ataması yapıldı. KPSS 2020/1 merkezi atamada açılan kontenjanların 1.539 kontenjan lisans mezunlarına, 912 kontenjan önlisans mezunlarına ve 131 kontenjan da ortaöğretim mezunlarına ayrılmıştı. Toplam 2.582 kişilik kontenjan için, 2.579 kişilik atama yapıldı. Atama sonuçlarının açıklanmasının üzerine 2,5 aydan fazla geçmesine rağmen; bazı kurumlar atanan personelini hala işe başlatmadı. Yaklaşık 2 yıldır atanmayı bekleyen adayların bir de uzayan işe başlama süreçleri ciddi sıkıntılara yol açtı. Atama sonuçlarına göre iş başlangıcı henüz yapılmayan adayların, bir an evvel atanmaları ümidiyle konu hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Adayların iş başlangıçları henüz yapılmayan kurumlar; Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve Sosyal Güvenlik Kurumu olarak görülmektedir. KPSS 2020/1 atamalarında en çok kadroya yer verilen SGK’da iş başlangıçlarının henüz yapılmamış olması ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Adaylar açısından maddi ve manevi kayıplara yol açan bu süreçte SGK’nın bir an evvel ataması yapılan personeli başlatması gerekmektedir. SGK’da en düşük memur maaşının 4 bin civarında olduğu düşünülecek olursak, adayların 2 buçuk aydır iş başlangıcı yapmamış olmalarının yarattığı kaybın en az 10 bin TL olduğunu söyleyebiliriz. Atama sürecinin tamamlanmamış olması da adayların psikolojik olarak rahat edememelerine sebep olmaktadır.

KPSS 2020/1 SGK ve DHMİ Kadro ve Pozisyon Sayıları

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı lisans mezunları için açılan kontenjan sayısı : 800

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı önlisans mezunları için açılan kontenjan sayısı : 600

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) lisans mezunları için açılan kontenjan sayısı: 70

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) önlisans mezunları için açılan kontenjan sayısı: 37

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) ortaöğretim mezunları için açılan kontenjan sayısı: 5

Her iki kuruma KPSS 2020/1 atama sayısına baktığımızda, 1.400 SGK kadrosu ve 112 DHMİ kadrosu olduğu görülmektedir. Her iki kurum için toplam 1.512 kişilik bir atama yapıldığı hesaplanmaktadır. Bu rakam, toplam atama sayısının yaklaşık %60’ına tekabül etmektedir. KPSS 2020/1 atamaları için en fazla kadroya yer verilen bu iki kurumun ataması yapılan personeli bir an evvel başlatmalarını arz ederek, yazımızı sonlandıralım.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.