2020 Kısa Çalışma Ödeneği Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Kısa Çalışma Ödeneği 2020 son başvuru tarihi ne zaman? Kısa Çalışma Ödeneğine kimler başvurabilir? 2020 Kısa Çalışma Ödeneğine en son hangi tarihte başvurulabilir? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

SGK 03.04.2020, 03:52 08.04.2021, 00:07
2020 Kısa Çalışma Ödeneği Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Kısa Çalışma Ödeneği 2020 yılında ülkemizde görülen korona tipi kovid 19 virüsünün çalışma hayatında ortaya çıkardığı olumsuzluklardan çalışanların asgari düzeyde etkilenmeleri için hayata geçirilen bir sistemdir. Kısa Çalışma Ödeneği 2020 için son başvuru tarihi nedir? Hangi tarihe kadar 2020 kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunabilir? Kısa Çalışma Ödeneği'ne kimler başvuru yapabilir? Kısa Çalışma Ödeneği 2020 başvuru şartları neler? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Kısa Çalışma Ödeneği 2020 Nedir? 2020 Kısa Çalışma Ödeneği Kimlere Verilir? Kim Başvuru Yapar?

Hepinizin bildiği üzere ülkemizde 2020 yılında 11 Mart 2020 tarihi itibariyle görülmeye başlanan korona tipi kovid 19 virüsü salgını sebebiyle çalışma hayatı ciddi şekilde sekteye uğradı. Bu kimi sektörler için kısmı süreli çalışmalara ya da vardiyalı çalıştırmalara yol açarken kimi sektörlerde ise işyerleri salgın tehlikesi geçene dek tamamen kapatıldı. Bu durumlarda işyerlerinde çalıştırılan işçilerin çalışamadığı günler için bir tazmin sistemi anlamına gelen kısa çalışma ödeneğine kısa çalışma şartlarını sağlayan işyeri sahipleri başvuru yaparak işçilerini bu sistemden faydalandırmaktadırlar. 

2020 Kısa Çalışma Ödeneği Başvuru Şartları Nelerdir?

Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu yapılabilmesi için yetkili makamlarca aşağıda yer alan dört koşuldan birisi gerekçesi ile bu yönde karar alınması gerekmektedir. Kısa Çalışma Ödeneği sisteminin devreye sokulabilmesi için gereken koşullar şunlardır;

-Ülkede Genel Ekonomik Kriz Olması
-Bölgede Ekonomiyi Etkileyen Bir Kriz Olması
-Belirli Sektörlerde Kriz Olması
-Zorlayıcı Sebeplerin Bulunması

Bu dört koşuldan bir tanesinin ortaya çıkması durumunda işverenlere kısa çalışma ödeneğine başvuruda bulunma hakkı tanınmaktadır. Bu şartların yanında işyerlerinin bizzat taşıması gereken koşullar da bulunmaktadır. 

Ülkemizde 2020 yılı için kısa çalışma ödeneği sistemi tüm dünyada etkisini gösteren ve ülkemizde de ciddi şekilde ekonomiyi ve çalışma hayatını etkileyen korona tipi kovid 19 virüs salgını zorlayıcı sebep kapsamında sayılarak devreye sokulmuştur. 

Bir işyerinde kısa çalışma ödeneği başvurusu yapmak imkanı doğması için işyerinde faaliyetin zorlayıcı sebeplerden dolayı ya tamamen durdurulmuş olması ya da faaliyetin geçici olarak yavaşlaması sebebiyle işçilerin çalışma sürelerinin en az üçte bir oranda azaltılması gerekmektedir. Yani bu günlük 7,5 saat çalışma olması durumunda en az 2,5 saat azalmaya 6 günlük çalışma haftasında da en az 2 gün azalmaya karşılık gelmektedir. Bu faaliyet sınırlamalarına sahip işyerlerinin sahipleri kısa çalışma ödeneği uygulamasından yararlanmak üzere başvuruda bulunma hakkına sahip olacaktır. 

Kısa Çalışma Ödeneği başvuru şartlarına, uygulamanın detaylarına ve merak ettiğiniz tüm hususlara aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda ulaşabilirsiniz;

2020 Kısa Çalışma Ödeneği Tutarı Ne Kadar? Kaç Lira Kısa Çalışma Ödeneği Verilecek?

2020 yılında ödenecek olan kısa çalışma ödeneği tutarlarında taban tutar 2020 yılının asgari ücret tutarı olacaktır. Tavan tutar ise asgari ücret üzerinden hesaplanacak bir tavana tabidir. 2020 yılı Kısa Çalışma Ödeneği Tavan ve Taban tutarlarına, aldığınız maaşa göre alabileceğiniz kısa çalışma ödeneğine ve çalışma gününüze göre kısa çalışma ödeneğinizi nasıl hesaplayabileceğinize dair tablomuza aşağıda yer verdiğimiz yönlendirme ile ulaşabilirsiniz;

2020 Kısa Çalışma Ödeneği Kaç Ay İçin Ödenecek?

Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması geçici bir süre işçinin çalışamadığı süreleri tazmin etmek üzere planlanmış bir uygulamadır. Bu süre kanuni olarak en fazla üç aydır. Yani bir işçi en fazla 3 aylık süre ile kısa çalışma ödeneği alabilir. Bu süre Cumhurbaşkanı'nın kararıyla şartlara bakılarak 6 aya kadar uzatılabilir. Yani 3 aya ilave 3 ay daha kısa çalışma ödeneği verilmesi Cumhurbaşkanı tarafından kararlaştırılabilir.

2020 Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu İçin Prim Borcu, Vergi Borcu Olmama Belli Sayıda İşçi Çalıştırma Şartı Var Mı?

2020 yılında uygulanacak olan Kısa Çalışma Ödeneği'ne başvuruda bulunmak isteyen işverenlerin borcunun olmaması ve belli sayıda işçi çalıştırması gibi şartlar yoktur. 1 işçisi dahi olsa işveren kısa çalışma ödeneği için gerekli diğer şartları taşıyorsa başvuruda bulunabilir. Ayrıca işveren tüm işçileri için bir üst sayı limiti olmaksızın kısa çalışma ödeneğine başvuru yapabilir. 

2020 Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları Ne Zamana Kadar Yapılacak?

2020 Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasına başvuru yapmak isteyen işverenler için belirlenen son tarih 30 Haziran 2020 tarihidir. Bu tarih eğer zorlayıcı sebepler ki ülkemiz için bu korona tipi kovid 19 salgınıdır, gerekli kılarsa Cumhurbaşkanı tarafından 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılabilecektir. Şu an için belirlenen tarih geçerlidir. Eğer bir uzatma kararı alınırsa yazımızda bunu belirteceğiz.

2020 Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nereye Yapılacak?

2020 Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları işverenler tarafından işyerlerinin bulunduğu yerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri'ne gerekli belgeler elektronik posta yoluyla ulaştırılmak kaydıyla yine elektronik ortamda yapılabilecektir. Farklı şubeleri olan işyerleri için her şubenin bulunduğu yerdeki il müdürlüğü elektronik postasına başvurular ulaştırılacaktır.

2020 Kısa Çalışma Ödeneği Başvuruları Kaç Günde Neticeleniyor?

2020 Kısa Çalışma Ödeneği'nden faydalanmak üzere başvuru yaptığınız tarihten itibaren 60 gün içinde yetkili müfettiş yardımcıları ve müfettişlerce gerekli incelemeler yapılarak kısa çalışma ödeneği başvurunuz neticelendirilmektedir. 

2020 Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması ile ilgili aklınıza takılan sorularınızı sormak ve bilgiler almak için FORUM sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

Yorumlar (0)
17
hafif yağmur