SGK İfadeye Davet Nedir? İfadeye Çağıırıldım Gitmezsem Cezası Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından ifadeye davet nedir? SGK tarafından ifadeye çağrıldım, gitmezsem ne olur? SGK'ya ifade vermeye gitmemenin cezası nedir? Detaylar haberimizde.

SGK 12.06.2020, 17:47 08.04.2021, 00:08
SGK İfadeye Davet Nedir? İfadeye Çağıırıldım Gitmezsem Cezası Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK bana ifadeye davet yolladı, ne yapmam lazım? SGK ifadeye davet yazısı nedir? SGK İfadeye davete gitmezsem ne olur? SGK tarafından ifadeye çağrıldım ne yapmalıyım? İfade vermeye gitmezsem ne olur? İfadeye gitmemenin cezası nedir? Detayları haberimizde bulabilirsiniz. 

SGK İfadeye Davet Nedir? Neden Gönderilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu devlet işveren ve sigortalı arasında sosyal güvenlik ilişkisinin sağlıklı bir biçimde ilerlemesini sağlamak adına koyulmuş olan kaidelerin takip, inceleme ve denetimini gerçekleştirmektedir. Ayrıca bununla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan sigortalılık ya da hak sahipliği sebebiyle alınan gelir ve aylıkların hak edilerek, şartlar sağlanarak alınıp alınmadığı konusunda da soruşturma ve incelemeler gerçekleştirmektedir. Kısacası Kurum, zarara uğrama sonucunu doğurabilecek her tür iş ve işlemin takibini gerçekleştirmekte, denetim mekanizması ile bunların kontrolünü sağlamaktadır.

Bu bağlamda yapılan incelemeler ve soruşturmalar, inceleme konusunun tarafı olan sigortalıları, işverenleri veya hak sahiplerini ifade vermek üzere Kuruma davet etmeyi gerektirebilmektedir. Bu gibi durumlarda incelemeyi gerçekleştiren Sosyal Güvenlik Denetmenleri veya bazı işlerde SGK Müfettişleri bahsi geçen tarafları ifadesine başvurulmak üzere incelemenin gerçekleştirildiği il müdürlüğüne ya da bazı durumlarda mümkün ise Kurumun merkezine davet etmektedirler. 

Bu davet gereği işverenlerin, sigortalıların ya da hak sahibi kişilerin Kuruma müracaat etmeleri ve ifadelerini vermek üzere Kuruma gelmeleri gerekmektedir.

SGK İfadeye Davet Yazısı Neden Gönderilir? Neden Çağrıldım?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile sigortalı, işveren ya da hak sahibi olarak bir bağınız bulunmaktadır. Kurumun Sosyal Güvenlik Denetmenlerince ya da Müfettişleri tarafından gerçekleştirilen incelemelerde doğrudan bir incelemenin tarafı ya da şahidi konumunda olabilirsiniz. Yapılan inceleme işverenseniz, sizin işyerinizle, sigortalı iseniz çalışmış olduğunuz ya da halen çalıştığınız işyeriyle, hak sahibi iseniz Kurumdan aldığınız gelirle ya da aylıkla alakalı olabilir. Ya da hepsinden bağımsız başka bir inceleme ile alakalı tanıklığınıza başvurulacak olması mümkündür. Diğer yandan Alo 170 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihbar hattına ya da Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER'e yapmış olduğunuz ihbar ve şikayetiniz mevcutsa bu konu ile alakalı olarak da bilginize başvurma gereği doğmuş olabilir.

Hangi konuda kuruma davet edilmiş olduğunuzu Kuruma gidip, yazıyı gönderen kişiyle iletişime geçerek öğrenebilir aynı zamanda yazılı ifadenizi vererek Devlete yardımcı olabilirsiniz. 

SGK Tarafından İfadeye Çağrıldım, Gitmezsem Cezası Nedir? Ne Kadar Cezası Var?

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ifadeye çağrılmış iseniz, bu davete icabet etmek her şeyden evvel sizin lehinize olacaktır. Çünkü ifadenize başvurulma gereği hissedilen incelemede sizin aleyhinize doğacak bir netice varsa, örneğin aldığınız gelir ya da ayık kesilecekse, hizmetleriniz silinecekse ya da hizmet kazanma durumunuz söz konusu ise, ifadeye gitmemeniz durumunda aleyhinize sonuçlanacak bir incelemeyi kabul etmiş olursunuz. Diğer yandan sunabileceğiniz deliliniz varsa bunu sunma imkanından da vazgeçmiş olursunuz.

Bu nedenle Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ifadeye çağrısı aldınızsa, incelemeyi gerçekleştiren Sosyal Güvenlik Denetmeninden ya da Müfettişten randevu alarak Kuruma gitmeye özen göstermeniz sizin faydanızadır. 

Bununla birlikte ifadeye davet edildiğiniz halde gitmezseniz herhangi bir para cezası söz konusu değildir. Yalnızca yukarıda da belirttiğimiz üzere hakkınızda yapılan incelemenin sizin açınızdan negatif sonuçlarını kabul etmiş olursunuz ve delil sunarak incelemeye katkı yapmak imkanından mahrum olmuş olursunuz.

Sosyal Güvenlik Kurumu yazışmaları ve ifade çağrılarına dair merak ettiklerinizi sormak ve bilgi paylaşımı için FORUM sayfamızı takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
21
açık