Sınav Giriş Ücretleri Denkleştirilemiyor!

Memur olabilmek için sınava girmek gerek sanıyoruz artık sınava girmek için part time çalışmak gerekecek çünkü sınav giriş ücretleri çok çok fazla…

29.07.2018
A+
A-

Uzun süredir bizi takip edenler sınav giriş ücretleri konusunda ne kadar tepkili olduğumuzu bilirler. Gerek ÖSYM gerek diğer kamu kurumları tarafından düzenlenen sınav giriş ücretlerinin yüksek olduğunu, adayların yol ve konaklama masraflarını da göz önüne alınca sınava girmekten vazgeçtiğini yazmıştık. Yakın zaman önce b sınıfı ehliyet almak için asgari ücretten daha fazla masraf çıktığını, bu ücretin çoğunluğunun kamu kurum ve kuruluşlarına aktarıldığını belirtmiştik. Bunlardan bazıları yetkililerce dikkate alındı bazıları ise alınmadı.

Bugün ise karşımıza çıkan başka bir sınav ücreti sorunu ile karşı karşıyayız. Bildiğiniz gibi Yüksek Seçim Kurlu seçim müdürü kadrosuna alım yapmak için ilan verdi. Seçim müdürü alımı için yazılı sınav ve ardından mülakat aşaması ile alım yapılacak buraya kadar sıkıntı yok. Ancak YSK seçim müdürü kadrosuna başvuru ücretinin 180 TL olması adayları sınava girme girmeme ikileminde bıraktı. Belki okuyucularımız arasında“180 TL fazla bir ücret mi? ” Şeklinde düşünen olabilir ancak yeme içme, konaklama ve ulaşımı (sınav Ankara’da yapılacak) dahil etmeyi unutmayın. Çalışan birinin değilde üniversiteden mezun olmuş, işsiz, kendisini ailesine yük olarak gören,para istemeye çekinen bizlerin gözünden olaya bakınca tablo daha net anlaşılacaktır.

Farklı kurumların yetkilileriyle yaptığımız temaslarda banka sınav ücretleri emsal gösterildi ancak özel bir banka tarafından yapılan personel alımı süreci ile kamu kurumu arasında bizce farklar olmalı. Özel banka sınav düzenleyip kar etmeyi amaçlayabilir ancak devletin önceliği yetişmiş, nitelikli ve uzun yıllar emek verecek personel alımı olmalıdır.

2018 Yılından Düzenlenen Bazı Sınav Giriş Ücretleri:

Sayıştay denetçi yardımcılığı sınav giriş ücreti: 200 TL

Kaymakamlık Sınav giriş ücreti: 180 TL

Hakim ve Savcı Adaylığı Sınavları 2017 giriş ücreti: 165 TL

Geç başvuru ücretleri dikkate alınmaksızın oluşan tablo bu şekilde. Yukarıda sayılan masrafların yanı sıra kaynak kitaplara harcanan parayı da belirtmeye sanıyorum gerek yoktur.

KPSS giriş ücretlerinde 2017 yılında yapılan fahiş zam oluşan kamuoyu tepkisi sayesinde kabul edilebilir seviyelere çekilmişti. Ümit ediyoruz ki kıymetli adaylar bu yüksek ücretleri ödemeden sınava girebilirler.

Görüş belirtmek veya soru yöneltmek için tıklayınız.

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.