Sosyal Güvenlik Denetmenliği'nde Rotasyon Uygulaması Kaldırıldı

Sosyal Güvenlik Denetmenliği Rotasyon uygulaması kaldırıldı. Peki eski düzenleme ile yeni düzenleme arasında ne fark var? Yeni düzenlemede işleyiş nasıl olacak?

14.04.2017
A+
A-

14.04.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliğine göre Sosyal Güvenlik Kurumu’nda Sosyal Güvenlik Denetmenleri için uygulanan Yer Değiştirme(Rotasyon) kaldırılmıştır. İlgili değişiklikte Sosyal Güvenlik İl Müdür Yardımcıları, Merkez Müdürleri ve Merkez Müdür Yardımcıları içinse Rotasyon uygulaması devam edecektir. 

Bu uygulama neticesinde son olarak özellikle doğu illerine atanan 3.Dönem Sosyal Güvenlik Denetmenleri açısından ciddi bir mağduriyet ortaya çıkmaktadır. Bu konuda nasıl bir uygulama yapılacağı ise merak konusudur.

Ayrıca denetim mesleklerinin olumlu bir tarafı olan rotasyon, bir ilde artık iyice oralı olmadan başka bir ile geçme imkanı sağlayarak meslek mensuplarına yeni hareket alanları doğurmakta iken uygulamanın kaldırılması ile artık denetimle alakalı işlerin yapımında başka maniler ortaya çıkma riski söz konusudur. Etkin denetim işlevinin önemli bir parçası olan yer değiştirme imkanının kaldırılması verimlilik konusunda ciddi soru işaretlerine yol açacak gibi görünüyor. 

Konuyla alakalı meslek mensupları arasında görüş ayrılıkları bulunmaktadır. Özellikle uzun yıllardır aynı yerde görev yapan Denetmenler düzenlerinin bozulmasını istemezken, bulunduğu ilden başka yerlere gitmeyi isteyen Genç Denetmenler rotasyonun kaldırılması konusunda rahatsızlıklarını dile getirmektedirler.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.