Kamu Haber

Sözleşmeli öğretmen eş durumu tayini

Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl boyunca atandıkları yerden bir diğer yere tayin isteyemiyor bu konu sözleşmeli öğretmenlik yönetmeliğinde de açıkça belirtilmiş. Ancak eş durumu, hastalık, aileye bakma yükümlülüğü gibi durumlarda işler nasıl yürüyor?

T.C. Anayasası’nda açıkça belirtildiği üzere aileyi korumak devletin görevlerinden bir tanesidir. Aile birliğinin korunması, ailenin korunması kavramına dahil olan konulardan bir tanesidir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından şu an uygulanan sözleşmeli öğretmenlik eş durumu tayin sistemi anayasamıza açıkça aykırıdır. Eş durumu tayini öncelikli olarak uygulanmaya devam etmelidir.

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayin başvuruları 2017 kabul edilmedi, MEB tarafından sözleşmeli öğretmenlere yapılan dönüşlerde 4 yıl boyunca mazeret tayinleri dahil tayin istenemeyeceği cevabı verildi.

MEB’in sözleşmeli öğretmen eş durumu tayini talep reddi işlemine karşı idare mahkemelerine iptal davaları açıldı. Henüz mahkemeler işin esasına geçmedi, işin esasına geçildiği takdirde süreç şu şekilde yürüyecektir:

1) İdare mahkemesi Devlet Personel Başkanlığından görüş isteyecektir.

2) DPB bugüne kadar her zaman aile birliği lehine görüş verdi ve idare mahkemesi de aile lehine hüküm kurdu.

3) Eğer her zamanki gibi süreç işlerse belli durumlarda eş durumu tayini mümkün olabilir.

Eş durumu tayin istinası olabilecek durumlar çakılı kadrolardır, bu kadrolar dışında diğer eşin sözleşmeli öğretmene tabi olacağı açıkça belirtilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu