Arıcılık 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Arıcılık taban puanları 2019 yılında kaç puanlar ile tercih edilebilecektir, arıcılık sıralama sayıları kaç binlerdedir gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

Arıcılık 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Arıcılık taban puanları 2019 yılında kaç puanlar ile tercih edilebilecektir, arıcılık sıralama sayıları kaç binlerdedir, arıcılık bölümü hangi puan türünden tercih edilebilmektedir, arıcılık puanları içinde yer alan en küçük ve en yüksek taban puanları kaçtır, 2019 yılında kullanılacak olan arıcılık başarı sıralamaları açıklandı mı, ne zaman açıklanır gibi soruların cevaplarına yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Türkiye’de bulunan eğitim öğretim sistemi içinde yer alan uygulamalara göre bireylerin üniversiteye yerleşmesini sağlayan birkaç yöntem bulunmaktadır ve bunlardan en fazla kişiye hitap eden de ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan, düzenlenen, yürütülen yükseköğretim kurumları sınavıdır (YKS). YKS’ye veya içinde yer alan test gruplarına girerek bir üniversiteye yerleşmek isteyen adayların en az bir ortaöğretim kurumu/lise mezunu olması gerekmektedir ve buna ek olarak da kazanmayı düşündüğü bölüme yetecek kadar puana veya sıralamaya sahip olmak durumundadır.

Yeterli puan ve sıralama sayıları olarak ÖSYM’nin tercih kılavuzlarında adaylara fikir vermek amacıyla bulunan rakamlar genellikle kılavuzun hazırlandığı seneden önceki yılın yerleştirmeleri üzerinden derlenmektedir. İşte bu şekilde 2019 YKS tercih kılavuzlarına konulacak olan, 2018 yılında yapılan yerleştirmeler sonucunda ortaya çıkmış taban puanları ve başarı sıralamaları verilerini biz her bölüm için hazırlamaya devam ediyoruz.

ARICILIK TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Arıcılık bölümü 2 yıllık bir önlisans bölümüdür ve bütün önlisans programları gibi TYT puan türü ile tercih edilebilmektedir, TYT puan türü de YKS’nin ilk oturumu denebilecek olan temel yeterlilik testi kısmı çözülerek alınabilmektedir.

Türkiye genelinde bulunan üniversitelerdeki yerleştirmeler için belirlenmiş arıcılık kontenjanları 2018 yılında 65 olarak karşımıza çıkmıştı. 2019 arıcılık kontenjanları da muhtemelen bu civarda olacaktır.

Var olan kontenjanlara yerleştirmeler sonrasında ortaya çıkan arıcılık puanları değerlendirildiğinde ise bölüme yerleştirmede kullanılmış olan bilinen en küçük puan 182,54898 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu puan ile yerleştirme Bingöl Üniversitesi’ne aittir. En yüksek taban puan ile yerleştirme ise Ardahan Üniversitesi’ne 205,92437 puan ile yapılmıştır. Arıcılık bölümünü tercih etmeyi düşünen adaylar 2019 yılında TYT puan türünde bu iki puan arasında bir puan alırlarsa muhtemelen arıcılık bölümüne yerleşebilirler.

YÖK Atlas veya ÖSYM başarı sıralamaları ile ilgili rakamları henüz sistemlerine girmedikleri için arıcılık başarı sıralamaları değerlerini yazımıza ekleyemedik. Sanıyoruz ki yazımızı yayımladıktan sonraki birkaç ay içinde adı geçen kurumlar bu değerleri açıkladıklarında bizler bu yazının içine arıcılık sıralama değerlerini girerek yazımızı güncelleyeceğiz. (EKLENDİ)

Arıcılık 2019 taban puanları değerlerini içeren taban puan listesi aşağıdaki görsellerimizdedir.

Üniversite bölümleri, üniversite tercihleri, puanlar, sıralamalar, sınavlar gibi üniversiteyi veya sonrasını ilgilendiren tüm konularda deneyim sahibi üyelerin ve yöneticilerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına gelerek merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

* Yukarıda yer alan bilgiler ve arıcılık taban puanları listesini ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan ve kurumun resmi internet sitesindeki bilgilerden derlemeye çalıştık. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı en son duyuru geçerli olacağı için ÖSYM resmi internet sitesini sıklıkla ziyaret ederek duyuruları kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

ARICILIK BÖLÜMÜ BAŞARI SIRALAMALARI
ÜNİVERSİTE BÖLÜM BURS/DİL TABAN PUAN SIRALAMA
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Arıcılık     203,09871 1528006
ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ Arıcılık     Dolmadı Dolmadı
BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ Arıcılık     Dolmadı Dolmadı
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ Arıcılık     Dolmadı Dolmadı

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 08:39
YORUM EKLE