Basın ve Yayıncılık 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Basın ve yayıncılık taban puanları 2019 yılında kaç olacaktır, basın ve yayıncılık puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar kaçtır, basın ve yayıncılık sıralama sayıları 2019 yılında kaç binlere düşecektir, basın ve yayıncılık bölümü hangi puan türünden tercih edilebilir, basın ve yayıncılık başarı sıralamaları açıklandı mı, ne zaman açıklanacaktır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

Basın ve Yayıncılık 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Tercih yapmak oldukça zorludur, doğru bölümü tercih etmek, seçilen o bölüme yerleşebilmek için gerekli şartları yerine getirmek, o bölüme yetecek puanı ve sıralamayı elde etmek adaylar için çoğu zaman karışık bir süreç olarak ilerlemektedir. 

Bir adayın istediği bölümü belirlemesi bile zorken ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülen yükseköğretim kurumları sınavına (YKS) girerek yeterli puan ve sıralama elde etmesi, daha doğrusu istenilen bölüme yetecek puanın ve sıralamanın ne olduğunu bilebilmesi ve ona göre hazırlık yapması kafa karıştırıcı olabilmektedir.

Bizler de ÖSYM’nin 2018 YKS yerleştirmeleri üzerinden 2019 YKS tercih kılavuzlarına koyacağı, bölümlerin taban puanları ve sıralama verilerini bu zor süreçte sizlere yol göstermesi amacıyla derleyerek yayımlamaya devam ediyoruz.

BASIN VE YAYINCILIK TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Basın ve yayıncılık bölümünün puanlarına değinmeden önce kimlerin başvuru yapabileceğini ve hangi puan türü ile tercih edebileceğini belirtmekte fayda var. Basın ve yayıncılık bölümünü en az ortaöğretim kurumu mezunu bireyler tercih edebilmektedir ve tercih edebilmek için de TYT (temel yeterlilik testi) puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

Basın ve yayıncılık bölümüne yerleşmede kullanılan puanlar üzerinden bakacak olursak basın ve yayıncılık puanları içinde yer alan bilinen en küçük puan ile yerleştirme 168,41492 puan ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’ne (İkinci Öğretim) yapılmıştır. En büyük taban puan ile yerleştirme ise 231,18871 puan ile Girne Amerikan Üniversitesi’ne (KKTC-Girne) (%75 İndirimli) olmuştur. Adaylar 2019 yılında TYT puan türünde bu iki puan arasında bir puan alarak basın ve yayıncılık bölümüne yerleşebilirler demek yanlış olmaz.

Basın ve yayıncılık başarı sıralamaları verileri henüz YÖK Atlas veya ÖSYM tarafından sitelerine, sistemlerine yüklenmediği için basın ve yayıncılık sıralama değerlerini şu an yazımıza ekleyemiyoruz. Bahsi geçen kurumlar kendi sistemlerine bu verileri yükledikleri anda ki bunun önümüzdeki birkaç ay içinde olacağını tahmin ediyoruz, basın ve yayıncılık başarı sıralaması değerlerini yine bu yazının içinden bulabileceksiniz. (EKLENDİ)

2018 YKS tercihlerinde basın ve yayıncılık kontenjanları 375 olarak belirlenmişti, muhtemelen 2019 basın ve yayıncılık kontenjanları da bu civarlarda olacaktır.

Basın ve yayıncılık taban puanları 2019 listesinin tamamı sizin için hazırladığımız ve yazımızın alt kısmına eklediğimiz görsellerde yer almaktadır.

Üniversitelerin 2 veya 4 yıllık bölümleri, üniversite tercihleri, üniversite sınavları ve bu konular gibi üniversite öncesini ve sonrasını ilgilendiren tüm konularda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz TERCİHİNİ YAP FORUM deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir.

* Yukarıda yer alan bilgiler ile basın ve yayıncılık 2019 taban puanları listesi ÖSYM’nin kurumsal sitesinde yer alan bilgiler ve kılavuzlar üzerinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacaktır ve biz bu duyuruya göre yazılarımızı güncellemeye çalışacak olsak da sizler ÖSYM internet sitesini düzenli aralıklarla ziyaret etmeyi ve duyuruları takip etmeyi ihmal etmeyiniz.

BASIN VE YAYINCILIK BÖLÜMÜ BAŞARI SIRALAMALARI
ÜNİVERSİTE BÖLÜM BURS/DİL TABAN PUAN SIRALAMA
SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ Basın ve Yayıncılık     230,76747 1116277
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ  Basın ve Yayıncılık  Burslu    217,23708 1314737
SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ Basın ve Yayıncılık  İÖ    207,41274 1462889
HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ Basın ve Yayıncılık     207,26680 1465078
ORDU ÜNİVERSİTESİ Basın ve Yayıncılık     207,06882 1468166
İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİ  Basın ve Yayıncılık     205,38219 1493621
AMASYA ÜNİVERSİTESİ Basın ve Yayıncılık     200,34264 1568765
HATAY MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ Basın ve Yayıncılık  İÖ    Dolmadı Dolmadı
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ  Basın ve Yayıncılık  Ücretli    Dolmadı Dolmadı
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ  Basın ve Yayıncılık  %75 İndirimli    Dolmadı Dolmadı
GİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ  Basın ve Yayıncılık  %50 İndirimli    Dolmadı Dolmadı

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2019, 09:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
arim
arim - 1 yıl Önce

basım ve yayınteknolojileri nerede çalışır