Devlet Üniversiteleri Hemşirelik Taban Puanları 2019

Devlet üniversiteleri içinde yer alan hemşirelik taban puanları 2019 yılında kaç olacaktır, devlet üniversitelerinde hemşirelik bölümüne ayrılmış kontenjan sayısı 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur, hemşirelik bölümü hangi puan türü ile tercih edilebilir, devlet üniversiteleri hemşirelik puanları içinde yer alan en küçük puan ve en büyük taban puan kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Devlet Üniversiteleri Hemşirelik Taban Puanları 2019

Türkiye’de bulunan eğitim – öğretim sisteminde bir bireyin yükseköğretim kurumunda yani üniversitede okuyabilmesi için belli şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir ve bu şartlardan ilki en az ortaöğretim kurumu/lise mezunu olmaktır. Bunun devamında yerine getirilmesi gereken basamaklar ise şu şekilde ilerlemektedir: Üniversiteye giriş sınavı olan ve ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi tarafından hazırlanan, düzenlenen, yürütülen, yükseköğretim kurumları sınavına (YKS) girerek, tercih edilmesi düşünülen bölüme yetecek puanı almak. YKS sonrasında alınma ihtimali olan 5 puan türü bulunmaktadır, bunlar: TYT, EA, SAY, SÖZ ve DİL puan türleridir. Her puan türü ile tercih edilebilecek farklı farklı bölümler bulunmaktadır.

Ortaöğretim kurumu mezunu bir adayın yeterli puanı alması halinde yerleştirmesinin gerçekleşmesinin önünde pek bir engel kalmamaktadır fakat buna ek olarak bazı bölümler için ÖSYM’nin tercih kılavuzunda yer alan özel koşul ve açıklamalar kısmında bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar yeterli puana sahip olduktan sonra aslında pek bir engel teşkil etmemektedir fakat yine de tercih döneminde sizler bu kılavuzda seçtiğiniz bölümlerin yanında yer alan o koşul ve açıklamalara göz atmayı ihmal etmeyiniz.

Bunun yanı sıra Türkiye’de hepimizin bildiği gibi vakıf ve devlet üniversiteleri olmak üzere iki farklı yapıya sahip bir üniversite yapısı bulunmaktadır. Devlet üniversiteleri eğitim sürecinde hiçbir ücret talep etmezken (bazı istisna durumlarda ödenecek katkı payı hariç), vakıf üniversiteleri, içinde burslu okumak da mümkün olsa da çoğunlukla belli bir ücret karşılığında eğitim veren kurumlardır. Buna ek olarak sosyal sınıf da işin içine girdiğinde adayların pek çoğu devlet üniversitelerine yerleşmeyi tercih etmektedirler.

İşte tüm bu yukarıda yazdıklarımıza istinaden bizler sizlere bölümlere yerleşmek için kaç puana ihtiyacınız olabileceğini göstermesi ve bunu devlet üniversiteleri özelinde inceleyebilmeniz için merak edebileceğiniz bölümlere özel devlet üniversiteleri taban puanları listeleri hazırlıyoruz.

ÖSYM sonuçları ile aynı puanı çıkaran 2019 YKS Puan Hesaplama Robotumuz İçin Tıklayınız.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ HEMŞİRELİK TABAN PUANLARI 2019

Öncelikle 2019 taban puanları olarak verilen listelerin oluşma sürecine değinmekte fayda var. Her yıl yapılan sınav kendi içinde değişkenlik gösterdiği için o yıl hangi bölüm hangi puan ile kapatır bunu net bilmek mümkün değildir bu yüzden de ÖSYM örneğin 2018 yerleştirmeleri sonuçları üzerinden 2019 yılı YKS tercih kılavuzlarını oluşturacaktır. İşte ÖSYM’nin bu şekilde oluşturacağı kılavuzda yer alan 2018 yerleştirme puanları üzerinden derlediğimiz hemşirelik 2019 taban puanları da bu şekilde oluşmuştur.

Devlet üniversiteleri içinde yer alan 2018 hemşirelik kontenjanları 11740 olarak belirlenmişti, sanıyoruz ki 2019 hemşirelik kontenjanları devlet üniversiteleri için yine buna yakın olacaktır.

Yine devlet üniversitelerine yerleşme sonucu oluşan hemşirelik puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük taban puanları incelediğimizde devlet üniversitelerine en küçük puan ile yerleştirmenin Kafkas Üniversitesi’ne olduğunu görüyoruz ve bu puan da 271,41586 olarak karşımıza çıkıyor. Devlet üniversitelerine yerleştirmede kullanılan en büyük taban ise 360,69043 puan olarak karşımıza çıkıyor. Bu puan ile yerleştirmenin de Hacettepe Üniversitesi’ne olduğunu görüyoruz. Hemşirelik bölümü SAY yani sayısal puan türü ile tercih edilebilen bir bölümdür. Adaylar 2019 YKS’de SAY puan türünden yazdığımız iki puan arasında bir puan alırlarsa hemşirelik bölümünü herhangi bir devlet üniversitesinde kazanırlar demek yanlış olmayacaktır.

Devlet üniversiteleri hemşirelik taban puanları 2019 listesinde yer alan tüm üniversiteleri içeren tablomuz yazımızın en alt kısmında yer almaktadır.

Üniversitelere yerleşmek, üniversite sınavları, tercihler, üniversite sonrası meslek hayatı, meslek grupları gibi kariyerinizi ilgilendiren her konuda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarımız tecrübe sahibi kadrosuyla hizmetinizdedir.

2019 TÜM HEMŞİRELİK TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

* Yukarıda yer alan bilgiler ve devlet üniversitelerinde yer alan hemşirelik bölümü taban puanları listesi ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yer alan kılavuzlar içindeki bilgilerden derlenmiş ve yayımlanmıştır. Bu tip konularda yapılacak bir değişiklikte biz yazımızı güncellemeye çalışacak olsak da ÖSYM’nin yaptığı son duyuru geçerli olacağı için sizler düzenli aralıklar ile ÖSYM resmi internet sitesine girmeyi ve duyurulara göz atmayı ihmal etmeyiniz.

ÖSYM sonuçları ile aynı puanı çıkaran 2019 YKS Puan Hesaplama Robotumuz İçin Tıklayınız.


Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 08:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
meraklizynp
meraklizynp - 2 yıl Önce

Tüm devlet üniversiteleri hemşirelik kontenjanları bu kadar mı? 2019 yılında artar mı acaba?

şevval ergul
şevval ergul @meraklizynp - 8 ay Önce

güzel olmuş

Büşra sarısaç
Büşra sarısaç - 2 yıl Önce

Trabzon hemşirelik istiyorum nasıl orda olan varmı acaba