Devlet Üniversiteleri Psikoloji Taban Puanları 2019

Devlet üniversiteleri içinde yer alan psikoloji taban puanları 2019 yılında kaç olacaktır, devlet üniversitelerinde psikoloji bölümüne ayrılmış kontenjan sayısı 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur, psikoloji bölümü hangi puan türü ile tercih edilebilir, devlet üniversiteleri psikoloji puanları içinde yer alan en küçük puan ve en büyük taban puan kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Devlet Üniversiteleri Psikoloji Taban Puanları 2019

Türkiye’de bulunan eğitim – öğretim sisteminde bir kişinin yükseköğretim kurumunda yani üniversitede okuyabilmesi için belli koşulları yerine getirmiş olması gerekmektedir ve bu koşullardan ilki en az ortaöğretim kurumu/lise mezunu olmaktır. Bunun devamında yerine getirilmesi gereken basamaklar ise şu biçimde ilerlemektedir: Üniversiteye giriş sınavı olan ve ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi tarafından düzenlenen, yürütülen, yükseköğretim kurumları sınavına (YKS) girerek, tercih edilmesi düşünülen bölüme yetecek puanı almak. YKS sonrasında alınma ihtimali olan 5 puan türü bulunmaktadır, bunlar: TYT (temel yeterlilik testi), EA (eşit ağırlık), SAY (sayısal), SÖZ (sözel) ve DİL puan türleridir. Her puan türü ile tercih edilebilecek farklı farklı bölümler bulunmaktadır.

Ortaöğretim kurumu mezunu bir adayın yeterli puanı alması halinde yerleştirmesinin gerçekleşmesinin önünde pek bir engel kalmamaktadır fakat buna ek olarak bazı bölümler için ÖSYM’nin tercih kılavuzunda yer alan özel koşul ve açıklamalar kısmında bazı koşul ve açıklamalar bulunmaktadır. Bu koşul ve açıklamalar yeterli puana sahip olduktan sonra aslında pek bir engel teşkil etmemektedir fakat yine de tercih döneminde sizler bu kılavuzda tercih edeceğiniz bölümlerin yanında yer alan o koşul ve açıklamalara göz atmayı ihmal etmeyiniz.

Bunun yanı sıra Türkiye’de hepimizin bildiği gibi vakıf ve devlet üniversiteleri olmak üzere iki farklı modelde bir üniversite yapısı bulunmaktadır. Devlet üniversiteleri eğitim sürecinde hiçbir ücret talep etmezken (bazı istisna durumlarda ödenecek katkı payı, harçlar hariç), vakıf üniversiteleri, içinde burslu okumak mümkün olsa da çoğunlukla belli bir ücret karşılığında eğitim veren kurumlardır. Buna ek olarak sosyal sınıf da işin içine girdiği zaman adayların pek çoğu devlet üniversitelerine yerleşmeyi tercih etmektedirler.

İşte tüm bu yukarıda yazdıklarımıza istinaden bizler sizlere bölümlere yerleşmek için kaç puana ihtiyacınız olabileceğini göstermesi ve bunu devlet üniversiteleri özelinde inceleyebilmeniz için merak edebileceğiniz bazı bölümlere özel, devlet üniversiteleri taban puanları listeleri hazırlıyoruz.

ÖSYM sonuçları ile aynı puanı çıkaran 2019 YKS Puan Hesaplama Robotumuz İçin Tıklayınız.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ PSİKOLOJİ TABAN PUANLARI 2019

Öncelikle 2019 taban puanları olarak verilen listelerin oluşma sürecine değinmek faydalı olacaktır diye düşünüyoruz. Her yıl yapılan sınav kendi içinde değişkenlik gösterdiği için o yıl hangi bölüm hangi puan ile kapatır bunu kesin olarak bilmek mümkün değildir bu yüzden de ÖSYM, örneğin, 2018 yerleştirmeleri sonuçları üzerinden 2019 yılı YKS tercih kılavuzlarını oluşturacaktır. İşte ÖSYM’nin bu şekilde oluşturacağı kılavuzda yer alan 2018 yerleştirme puanları üzerinden derlediğimiz psikoloji 2019 taban puanları da bu şekilde oluşmuştur.

Devlet üniversiteleri içinde yer alan 2018 psikoloji kontenjanları 2355 olarak belirlenmişti, sanıyoruz ki 2019 psikoloji kontenjanları devlet üniversiteleri için yine buna yakın olacaktır.

Yine devlet üniversitelerine yerleşme sonucu oluşan psikoloji puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük taban puanları incelediğimizde devlet üniversitelerine bilinen en küçük puan ile yerleştirmenin Bingöl Üniversitesi’ne olduğunu görüyoruz ve bu puan da 345,69223 olarak karşımıza çıkıyor. Devlet üniversitelerine yerleştirmede kullanılan en büyük taban ise 467,56043 puan olarak karşımıza çıkıyor. Bu puan ile yerleştirmenin de Boğaziçi Üniversitesi’ne (İngilizce) olduğunu görüyoruz. Psikoloji bölümü EA yani eşit ağırlık puan türü ile tercih edilebilen bir bölümdür. Adaylar 2019 YKS’de EA puan türünden yazdığımız iki puan arasında bir puan alırlarsa psikoloji bölümünü herhangi bir devlet üniversitesinde kazanırlar demek yanlış olmayacaktır.

Devlet üniversiteleri psikoloji taban puanları 2019 listesinde yer alan tüm üniversiteleri içeren tablomuz yazımızın en alt kısmında yer almaktadır.

Üniversitelere yerleşmek, üniversite sınavları, tercihler, üniversite sonrası meslek hayatı, meslek grupları gibi kariyer oluşumunu ilgilendiren her konuda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarımız tecrübe sahibi kadrosuyla hizmetinizdedir.

2019 TÜM PSİKOLOJİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

* Yukarıda yer alan bilgiler ve devlet üniversitelerinde yer alan psikoloji bölümü taban puanları listesi ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yer alan kılavuzlar içindeki bilgilerden derlenmiş ve yayımlanmıştır. Bu tip konularda yapılacak bir değişiklikte biz yazımızı güncellemeye çalışacak olsak da ÖSYM’nin yaptığı son duyuru geçerli olacağı için sizler düzenli aralıklar ile ÖSYM resmi web sitesine girmeyi ve duyurulara göz atmayı ihmal etmeyiniz.

ÖSYM sonuçları ile aynı puanı çıkaran 2019 YKS Puan Hesaplama Robotumuz İçin Tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 16:38
YORUM EKLE