Devlet Üniversiteleri Tıp Fakültesi Taban Puanları 2019

Devlet üniversiteleri içinde yer alan tıp fakültesi taban puanları 2019 yılında kaç olacaktır, devlet üniversitelerinde tıp bölümüne ayrılmış kontenjan sayısı 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur, tıp bölümü hangi puan türü ile tercih edilebilir, devlet üniversiteleri tıp fakültesi puanları içinde yer alan en küçük puan ve en büyük taban puan kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Devlet Üniversiteleri Tıp Fakültesi Taban Puanları 2019

Türkiye’de bulunan öğrenim sisteminde bir adayın yükseköğretim kurumunda yani üniversitede bir bölüm okuyabilmesi için belli koşulları, şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir ve bu koşullardan ilki en az ortaöğretim diploması sahibi olmaktır. Bunun devamında yerine getirilmesi gereken koşullar ise şu biçimde devam etmektedir: Üniversiteye giriş sınavı olan ve ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülmesi, düzenlenmesi yapılan yükseköğretim kurumları sınavına (YKS) girerek, tercih edilmesi düşünülen bölüme yetecek puanı elde etmek. YKS sonrasında alınabilecek olan farklı 5 puan türü bulunmaktadır, bunlar: TYT (temel yeterlilik testi), EA (eşit ağırlık), SAY (sayısal), SÖZ (sözel) ve DİL puanlarıdır. Üniversite bölümleri içinde her puan türüne özel tercih edilebilecek bölümler bulunmaktadır.

Ortaöğretim kurumu mezunu bir adayın yeterli puanı alması halinde yerleştirmesinin gerçekleşmesinin önünde pek bir engel bulunmuyor olsa bile buna ek olarak bazı bölümler için ÖSYM’nin tercih kılavuzunda yer alan özel koşul ve açıklamalar kısmında bazı şartlar bulunmaktadır. Bu koşul ve açıklamalar yeterli puan aldıktan sonra aslında pek bir engel teşkil etmemektedir lakin yine de tercih döneminde sizler bu kılavuzda tercih edeceğiniz bölümlerin yanındaki sütunlarda yer alan o koşul ve açıklamalar kısmına göz atınız.

Bunun yanı sıra Türkiye’de hepimizin bildiği gibi vakıf (özel) ve devlet üniversiteleri olmak üzere iki farklı biçimde yürütülen üniversite sistemi bulunmaktadır. Devlet üniversitelerinde eğitim süresince hiçbir ücret, fiyatlandırma bulunmazken (bazı istisnai durumlarda ödenecek katkı payı, harçlar hariç), vakıf (özel) üniversiteleri, içinde burslu okumak mümkün olsa da çoğunlukla belli bir ücret karşılığında eğitim veren kurumlardır. Buna ek olarak sosyal sınıf, sosyal statü de işin içine girdiği zaman adayların pek çoğu devlet üniversitelerine yerleşmek, girmek istemektedirler.

İşte tüm bu yukarıda yazdıklarımız ışığında bizler sizlere bölümlere yerleşmek için kaç puana ihtiyacınız olabileceğini göstermesi, bu konuda fikir almanız ve bunu devlet üniversiteleri özelinde inceleyebilmeniz için merak edebileceğiniz bazı bölümler için, devlet üniversiteleri taban puanları listeleri hazırlıyor ve yayımlıyoruz.

ÖSYM sonuçları ile aynı puanı çıkaran 2019 YKS Puan Hesaplama Robotumuz İçin Tıklayınız.

DEVLET ÜNİVERSİTELERİ TIP TABAN PUANLARI 2019

Öncelikle 2019 taban puanları olarak verilen listelerin oluşma sürecine değinmek yararlı olacaktır diye düşünüyoruz. Her yıl yapılan sınav kendi içinde değişkenlik gösterdiği için o yıl hangi bölüm kaç puan ile kapatır sorusunun cevabını kesin bir biçimde bilmek mümkün olamamaktadır bu yüzden de ÖSYM, örneğin, 2018 yerleştirmeleri sonuçları akabinde 2019 yılı YKS tercih kılavuzlarını oluşturacaktır. İşte ÖSYM’nin bu şekilde oluşturacağı kılavuzda yer alan 2018 yerleştirme puanları üzerinden derlediğimiz tıp 2019 taban puanları da bu şekilde oluşmuştur.

Devlet üniversiteleri içinde yer alan 2018 tıp fakültesi kontenjanları 12128 olarak belirlenmişti, sanıyoruz ki 2019 tıp kontenjanları devlet üniversiteleri için yine buna yakın olacaktır.

Yine devlet üniversitelerine yerleşme sonucu oluşan tıp fakültesi puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük taban puanları incelediğimizde devlet üniversitelerine bilinen en küçük puan ile yerleştirmenin (KKTC uyruklu olmayan ve özel şart aranmayan bir aday için) Kafkas Üniversitesi’ne olduğunu görüyoruz ve bu puan da 461,47294 olarak karşımıza çıkıyor. Devlet üniversitelerine yerleştirmede kullanılan en büyük taban ise 538,53253 puan olarak karşımıza çıkıyor. Bu puan ile yerleştirmenin de İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya olduğunu görüyoruz. Tıp bölümü SAY yani sayısal puan türü ile tercih edilebilen bir bölümdür. Adaylar 2019 YKS’de SAY puan türünden yazdığımız iki puan arasında bir puan alırlarsa tıp fakültesini herhangi bir devlet üniversitesinde kazanırlar demek yanlış olmayacaktır.

Devlet üniversiteleri tıp fakültesi taban puanları 2019 listesinde yer alan tüm üniversiteleri içeren tablomuz yazımızın en alt kısmında yer almaktadır.

Üniversitelere yerleşebilmek, üniversite sınavları, üniversite sonrası meslek hayatı, meslek gruplarının durumu gibi kariyer planınızı ilgilendirebilecek her konuda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarımız deneyim sahibi yönetici kadrosuyla hizmetinizdedir.

2019 TÜM TIP FAKÜLTESİ TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

* Yukarıda yer alan bilgiler ve devlet üniversitelerinde yer alan tıp bölümü taban puanları listesi ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yer alan kılavuzlar içindeki bilgilerden derlenmiş ve yayımlanmıştır. Bu tip konularda yapılacak bir değişiklikte biz yazımızı güncellemeye çalışacak olsak da ÖSYM’nin yaptığı son duyuru geçerli olacağı için sizler düzenli aralıklar ile ÖSYM internet sitesine girmeyi ve duyurulara göz atmayı ihmal etmeyiniz.

ÖSYM sonuçları ile aynı puanı çıkaran 2019 YKS Puan Hesaplama Robotumuz İçin Tıklayınız.


Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 15:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
jennet arazova
jennet arazova - 2 yıl Önce

merhaba ucretlerı ne kadar