DGS Aksesuar Tasarımı 2019 Taban Puanları

DGS aksesuar tasarımı taban puanları 2019 listesinde yer alan puanlar nasıldır, dikey geçiş sınavı ile girilebilecek aksesuar tasarımı kontenjanları 2018 için kaçtı, 2019’da kaç olur, 2018 yerleştirmeleri sonucu oluşan DGS aksesuar tasarımı puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puan kaçtır, DGS ile aksesuar tasarımı bölümüne kimler, hangi puan türü ile girebilir gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Aksesuar Tasarımı 2019 Taban Puanları

Dikey geçiş sınavı (DGS) adını taşıyan sınav 2 yıllık bölüm yani önlisans programı mezunu adayların girerek 4 yıllık lisans programlarına yerleşmeye çabaladıkları, ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) tarafından düzenlenen, yürütülen bir merkezi sınavdır. Adaylar bitirdikleri önlisans programını lisansa tamamlamak, 4 yıllık bölümlere geçmek amacıyla bu sınava girerler ve 3 puan türü olan SAY, SÖZ ve EA arasından kendi tercih etmek istedikleri bölümü ilgilendiren puan türünden yeterli puanı alırlarsa o bölüme yerleşebilirler.

ÖSYM’nin düzenlediği çoğu merkezi sınavda olduğu gibi her sınav yapıldığı senenin değişkenlerini barındırır bu sebepten de işler tercih noktasına geldiğinde puanların ne olacağı bir belirsizlik taşıyabilir. Bu nedenle ÖSYM bir tercih kılavuzu yayımlar ve yayımladığı kılavuzda yer alan taban puanları bir önceki yıl yapılan yerleştirmelerde ortaya çıkan puanlardır ve bir fikir vermesi, yol göstermesi amacıyla ÖSYM tarafından tercih kılavuzlarına konulur.

Bahsettiğimiz şekilde oluşturulacak olan 2019 DGS tercih kılavuzunda yer alacak olan, 2018 DGS yerleştirmeleri sonucu ortaya çıkmış puanlara göre hazırlanacak listeleri biz bütün bölümler için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS AKSESUAR TASARIMI TABAN PUANLARI 2019

DGS ile aksesuar tasarımı bölümünü tercih etmeyi düşünen bir adayın öncelikle ÖSYM DGS tercih kılavuzunda yer alan tabloya göre, aksesuar tasarımı bölümünü tercih edebilecek önlisans programlarından birinden mezun olması gerekmektedir. Bunun dışında aksesuar tasarımı bölümüne yerleşebilmek için DGS’de SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puan almış olmak gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek 2018 aksesuar tasarımı kontenjanları 1 olarak karşımıza çıkmıştı, 2019 DGS aksesuar tasarımı kontenjanları da muhtemelen bu civarlarda olacaktır.

DGS üzerinden yerleşilmiş olan aksesuar tasarımı bölümü için ortaya çıkan aksesuar tasarımı puanları içinde yer alan en küçük puanın 260,61257 olduğu ve bu puan ile yerleştirmenin de Dokuz Eylül Üniversitesi’ne yapıldığı görülmektedir. Adaylar 2019 DGS’ye girerek SÖZ puan türünden bu puan civarında bir puan alırsa muhtemelen aksesuar tasarımı bölümünü kazanabilirler.

DGS aksesuar tasarımı 2019 taban puanları listesinin tamamını içeren görselimiz yazımızın sonunda yer almaktadır.

DGS, YKS, KPSS gibi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi sınavlar, yerleştirmeler, bölümler vs gibi tüm konularda aklınıza takılan soruları FORUM sayfalarımıza gelerek tecrübe sahibi üyelerimize ve yöneticilerimize sorabilirsiniz.

* Yukarıda yer alan bilgiler ve DGS aksesuar tasarımı taban puanları listesi ÖSYM’nin resmi sitesinde yer alan bilgiler ve kılavuzlar ışığında yazılmıştır. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacaktır, biz böyle bir durumda yazımızı güncellemeye çalışacak olsak da sizler ÖSYM resmi sitesindeki duyular kısmını düzenli olarak takip etmelisiniz, bu sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 14:52
YORUM EKLE