DGS Aktüerya Bilimleri 2019 Taban Puanları

DGS aktüerya bilimleri taban puanları 2019 listesinde yer alan puanlar nasıldır, dikey geçiş sınavı ile girilebilecek aktüerya bilimleri kontenjanları 2018 için kaçtı, 2019’da kaç olur, 2018 yerleştirmeleri sonucu oluşan DGS aktüerya bilimleri puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puan kaçtır, DGS ile aktüerya bilimleri bölümüne kimler, hangi puan türü ile girebilir gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Aktüerya Bilimleri 2019 Taban Puanları

Dikey geçiş sınavı (DGS) adını taşıyan sınav, 2 yıllık bölüm yani önlisans programı mezunu adayların girerek 4 yıllık lisans programlarına yerleşmeye uğraştıkları, ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) tarafından hazırlanan ve düzenlenen bir merkezi sınavdır. Adaylar bitirdikleri önlisans programını lisansa tamamlamak amacıyla bu sınava girerler ve 3 puan türü olan SAY, SÖZ ve EA arasından kendi tercih etmek istedikleri bölüm ile ilişkili puan türünden yeterli puanı alırlarsa o bölüme yerleşebilirler.

ÖSYM’nin düzenlediği çoğu merkezi sınavda olduğu üzere her sınav yapıldığı yılın değişkenlerini barındırır bu yüzden de işler tercih noktasına geldiğinde puanların ne olacağı bir belirsizlik taşıyabilir. Bu sebeple ÖSYM bir tercih kılavuzu yayımlar ve yayımladığı kılavuzda yer alan taban puanları bir önceki yıl yapılan yerleştirmelerde ortaya çıkan, belirlenen puanlardır ve bir fikir vermesi amacıyla ÖSYM tarafından tercih kılavuzlarına konulur.

Bahsettiğimiz şekilde oluşturulacak olan 2019 DGS tercih kılavuzunda yer alacak, 2018 DGS yerleştirmeleri sonrası ortaya çıkmış puanlara göre hazırlanacak olan listeleri biz her bölüm için hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS AKTÜERYA BİLİMLERİ TABAN PUANLARI 2019

DGS ile aktüerya bilimleri bölümünü tercih etmeyi düşünen bir adayın öncelikle ÖSYM DGS tercih kılavuzunda yer alan tabloya göre, aktüerya bilimleri bölümünü tercih edebilecek önlisans programlarından birinden mezun olması gerekmektedir. Bunun dışında aktüerya bilimleri bölümüne yerleşebilmek için DGS’de SAY yani sayısal puan türünden yeterli puan almış olmak gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek 2018 aktüerya bilimleri kontenjanları 2 olarak karşımıza çıkmıştı, 2019 DGS aktüerya bilimleri kontenjanları da muhtemelen bu civarlarda olacaktır.

DGS üzerinden yerleşilmiş olan aktüerya bilimleri bölümü için ortaya çıkan aktüerya bilimleri puanları içinde yer alan en küçük puanın 258,47275 olduğu ve bu puan ile yerleştirmenin de Kırıkkale Üniversitesi’ne yapıldığı görülmektedir. Adaylar 2019 DGS’ye girerek SAY puan türünden bu puan civarında bir puan alırsa muhtemelen aktüerya bilimleri bölümünü kazanabilirler.

DGS aktüerya bilimleri 2019 taban puanları listesinin tamamını içeren görselimiz yazımızın sonunda yer almaktadır.

DGS, YKS, KPSS gibi ÖSYM tarafından gerçekleştirilen merkezi sınavlar, bunlar sonrasında yapılan yerleştirmeler, bölümler vs gibi tüm konularda aklınıza takılan soruları FORUM sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz.

* Yukarıda yer alan bilgiler ve DGS aktüerya bilimleri taban puanları listesi ÖSYM’nin resmi sitesinde yer alan bilgiler ve kılavuzlar ışığında yazılmıştır. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacaktır, biz böyle bir durumda yazımızı güncellemeye çalışacak olsak da sizler ÖSYM resmi web sitesindeki duyular kısmını düzenli olarak takip etmelisiniz, bu sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 16:54
YORUM EKLE