DGS Aktüerya ve Risk Yönetimi 2019 Taban Puanları

DGS ile aktüerya ve risk yönetimi bölümüne kimler hangi puan türü ile yerleşebilir, dikey geçiş sınavı ile girilen aktüerya ve risk yönetimi kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur, DGS aktüerya ve risk yönetimi taban puanları 2019 listesinde puanlar nasıl olacak, 2018 DGS yerleştirmelerinde aktüerya ve risk yönetimi puanları içindeki en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Aktüerya ve Risk Yönetimi 2019 Taban Puanları

Önlisans programı yani 2 yıllık bölüm mezunu bir birey için okuduğu bölümü 4 yıllık bir lisans programına tamamlamak önemli amaçlardan biridir. Bu hedefi gerçekleştirebilmesi için bireyin ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) tarafından düzenlenen, hazırlanan merkezi bir sınav olan DGS yani dikey geçiş sınavına girmesi ve istediği bölüme yerleşmeye olanak sağlayacak puan türünde bu bölüme yeterli olacak kadar puan alması gerekmektedir.

Bir bireyin hangi puanın tercih etmeyi düşündüğü bölüme yetecek olduğu sorusunun cevabı net olmasa bile ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzlarda üç aşağı beş yukarı belirlenir. Bu belirleme süreci ise ilgili yıldan önce yapılan merkezi yerleştirme sonrası ortaya çıkan puanların o yılın fikir verici, yol gösterici taban puanları olarak kılavuza konulması şeklinde olur. Yani 2018 DGS yerleştirmeleri sonucu oluşan puanlar ÖSYM tarafından 2019 DGS tercih kılavuzuna konularak adaylara fikir vermesi, yol göstermesi sağlanacaktır.

Bahsettiğimiz şekilde oluşturulacak olan kılavuzda yer alacak taban puanları biz sizlere fikir vermek, yol göstermek maksadıyla DGS ile girilebilecek tüm bölümler için hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS AKTÜERYA VE RİSK YÖNETİMİ TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı adını taşıyan sınav ile aktüerya ve risk yönetimi bölümünü tercih edebilecek, bu bölüme geçiş yapabilecek adaylar, ÖSYM’nin yayımladığı DGS tercih kılavuzunda yer alan listedeki aktüerya ve risk yönetimi bölümünü tercih edebilecek önlisans programları mezunu kişiler olmak zorundadır. Ayrıca DGS ile aktüerya ve risk yönetimi bölümüne girmek için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almış olmak gerekmektedir.

2018 DGS tercihleri için aktüerya ve risk yönetimi kontenjanları 4 olarak belirlenmişti, sanıyoruz ki 2019 aktüerya ve risk yönetimi kontenjanları da bu civarda bir rakam olacaktır.

DGS ile yerleştirme yapılarak ortaya çıkan aktüerya ve risk yönetimi puanları içinde yer alan ve bilinen en küçük taban puan 225,83782’dir. Bu puan ile yerleştirme Karabük Üniversitesi’ne yapılmıştır. 2019 DGS’den EA  puan türünde bu puan civarında puan alan adaylar muhtemelen aktüerya ve risk yönetimi bölümüne geçiş hakkı kazanacaklardır.

DGS aktüerya ve risk yönetimi 2019 taban puanları listesinin tamamını içeren görsel yazımızın alt kısmında yer almaktadır.

Üniversiteye giriş, geçiş sınavları, bu sınavlar sonrası yapılan yerleştirmeler, tercihler, üniversite bölümleri ve bunlar gibi daha pek çok konuda deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri bulunan tercihini yap forum sayfaları aklınıza takılan soruların hepsine cevap bulabileceğiniz bir ortamdır, bu sayfalara gitmek için TIKLAYINIZ

* DGS ile ilgili küçük detayları ve DGS aktüerya ve risk yönetimi taban puanlarını içeren yazımız ÖSYM resmi internet sitesinde yayımlanan kılavuzlardan ve sitede yer alan bilgiler ışığında derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için lütfen ÖSYM resmi web sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip ediniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 15:49
YORUM EKLE