DGS Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları

DGS ile amerikan kültürü ve edebiyatı bölümüne kimler hangi puan türü ile yerleşebilir, dikey geçiş sınavı ile girilen amerikan kültürü ve edebiyatı kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur, DGS amerikan kültürü ve edebiyatı taban puanları 2019 listesinde puanlar nasıl olacak, 2018 DGS yerleştirmelerinde amerikan kültürü ve edebiyatı puanları içindeki en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları

Önlisans programı yani 2 yıllık bölüm mezunu bir kişi için okuduğu bölümü 4 yıllık bir lisans programına tamamlamak önemli hedeflerden bir tanesidir. Bu hedefi gerçekleştirebilmesi için şahsın ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) tarafından düzenlenen, hazırlanan, yürütülen merkezi bir sınav olan DGS yani dikey geçiş sınavına girmesi ve istediği bölüme yerleşmesini sağlayacak puan türünde bu bölüme yeterli olacak kadar puan alması gerekmektedir.

Bir bireyin hangi puanın tercih etmeyi düşündüğü bölüme yeteceği sorusunun cevabı netlik kazanamasa da ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzlarda üç aşağı beş yukarı belirlenir. Bu belirleme süreci ise ilgili yıldan önce yapılan merkezi yerleştirme sonrası ortaya çıkan puanların o yılın yol gösteren taban puanları olarak kılavuza konulması şeklinde olur. Yani 2018 DGS yerleştirmeleri sonucu oluşan puanlar ÖSYM tarafından 2019 DGS tercih kılavuzuna eklenerek adaylara fikir vermesi sağlanacaktır.

Bahsettiğimiz şekilde oluşturulacak olan kılavuzda yer alacak taban puanları biz sizlere fikir vermesi, yol göstermesi amacıyla DGS ile girilebilecek bütün 4 yıllık bölümler için hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS AMERİKAN KÜLTÜRÜ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı adını taşıyan sınav ile amerikan kültürü ve edebiyatı bölümünü tercih edebilecek, bu bölüme geçiş yapabilecek adaylar, ÖSYM’nin yayımladığı DGS tercih kılavuzunda yer alan listedeki amerikan kültürü ve edebiyatı bölümünü tercih edebilecek önlisans programları mezunu kişiler olmak zorundadır. Ayrıca DGS ile amerikan kültürü ve edebiyatı bölümüne girmek için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almış olmak gerekmektedir.

2018 DGS tercihleri için amerikan kültürü ve edebiyatı kontenjanları 30 olarak belirlenmişti, sanıyoruz ki 2019 amerikan kültürü ve edebiyatı kontenjanları da bu civarda bir rakam olacaktır.

DGS ile yerleştirme yapılarak ortaya çıkan amerikan kültürü ve edebiyatı puanları içinde yer alan ve bilinen en küçük taban puan 215,64273’tür. Bu puan ile yerleştirme Haliç Üniversitesi’ne (%50 İndirimli) yapılmıştır. En büyük taban puan ile yerleştirme ise İstanbul Üniversitesi’ne 268,02856 puan ile yapılmıştır. 2019 DGS’den SÖZ puan türünde bu iki puan arasında puan alan adaylar muhtemelen amerikan kültürü ve edebiyatı bölümüne geçiş hakkı kazanacaklardır.

DGS amerikan kültürü ve edebiyatı 2019 taban puanları listesinin tamamını içeren görsel yazımızın alt kısmında yer almaktadır.

Üniversiteye giriş, geçiş sınavları, bu sınavlar sonrası yapılan yerleştirme işlemleri, tercihler, üniversite bölümleri ve bunlar gibi daha pek çok konuda tecrübeli üyeleri ve yöneticileri bulunan tercihini yap forum sayfaları aklınıza takılan soruların hepsine cevap bulabileceğiniz bir platformdur, bu sayfalara gitmek için TIKLAYINIZ

* DGS ile ilgili küçük detayları ve DGS amerikan kültürü ve edebiyatı taban puanlarını içeren yazımız ÖSYM resmi internet sitesinde yayımlanan kılavuzlardan ve sitede yer alan bilgiler ışığında derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için lütfen ÖSYM resmi sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip ediniz.


Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 19:51
YORUM EKLE