DGS Arapça Öğretmenliği 2019 Taban Puanları

DGS ile arapça öğretmenliği bölümüne kimler hangi puan türü ile yerleşebilir, dikey geçiş sınavı ile girilen arapça öğretmenliği kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur, DGS arapça öğretmenliği taban puanları 2019 listesinde puanlar nasıl olacak, 2018 DGS yerleştirmelerinde arapça öğretmenliği puanları içindeki en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Arapça Öğretmenliği 2019 Taban Puanları

Önlisans programı yani 2 yıllık bölüm mezunu bir birey için okuduğu bölümü 4 yıllık bir lisans programına tamamlamak önemli hedeflerden biridir. Bu hedefi gerçekleştirebilmesi için bireyin ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) tarafından düzenlenen, hazırlanan, yürütülen merkezi bir sınav olan DGS yani dikey geçiş sınavına girmesi ve istediği bölüme yerleşmeyi sağlayacak puan türünde bu bölüme yeterli olacak kadar puan alması gerekmektedir.

Bir bireyin hangi puanın tercih etmeyi düşündüğü bölüme yeteceği sorusunun cevabı net olmasa da ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzlarda üç aşağı beş yukarı belirlenir. Bu belirleme süreci ise ilgili yıldan önce yapılan merkezi yerleştirme sonrası ortaya çıkan puanların o yılın fikir verici taban puanları olarak kılavuza konulması şeklinde olur. Yani 2018 DGS yerleştirmeleri sonucu oluşan puanlar ÖSYM tarafından 2019 DGS tercih kılavuzuna konularak adaylara fikir vermesi sağlanacaktır.

Bahsettiğimiz şekilde oluşturulacak olan kılavuzda yer alacak taban puanları biz sizlere fikir vermesi, yol göstermesi maksadıyla DGS ile girilebilecek tüm bölümler için hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS ARAPÇA ÖĞRETMENLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı adını taşıyan sınav ile arapça öğretmenliği bölümünü tercih edebilecek, bu bölüme geçiş yapabilecek adaylar, ÖSYM’nin yayımladığı DGS tercih kılavuzunda yer alan listedeki arapça öğretmenliği bölümünü tercih edebilecek önlisans programları mezunu kişiler olmak zorundadır. Ayrıca DGS ile arapça öğretmenliği bölümüne girmek için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almış olmak gerekmektedir.

2018 DGS tercihleri için arapça öğretmenliği kontenjanları 26 olarak belirlenmişti, sanıyoruz ki 2019 arapça öğretmenliği kontenjanları da bu civarda bir rakam olacaktır.

DGS ile yerleştirme yapılarak ortaya çıkan arapça öğretmenliği puanları içinde yer alan ve bilinen en küçük taban puan 216,52214’tür. Bu puan ile yerleştirme İstanbul Aydın Üniversitesi’ne (%50 İndirimli) yapılmıştır. En büyük taban puan ile yerleştirme ise İstanbul Aydın Üniversitesi’ne (Burslu) 281,50026 puan ile yapılmıştır. 2019 DGS’den SÖZ puan türünde bu iki puan arasında puan alan adaylar muhtemelen arapça öğretmenliği bölümüne geçiş hakkı kazanacaklardır.

DGS arapça öğretmenliği 2019 taban puanları listesinin tamamını içeren görsel yazımızın alt kısmında yer almaktadır.

Üniversiteye giriş, geçiş sınavları, bu sınavlar sonrası yapılan yerleştirmeler, tercihler, üniversite bölümleri ve bunlar gibi daha pek çok konuda tecrübe sahibi üyeleri ve yöneticileri bulunan tercihini yap forum sayfaları aklınıza takılan soruların hepsine cevap bulabileceğiniz bir platformdur, bu sayfalara gitmek için TIKLAYINIZ

* DGS ile ilgili küçük detayları ve DGS arapça öğretmenliği taban puanlarını içeren yazımız ÖSYM resmi internet sitesinde yayımlanan kılavuzlardan ve sitede yer alan bilgiler ışığında derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için lütfen ÖSYM resmi internet sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip ediniz.


Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 21:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yıldız
Yıldız - 10 ay Önce

Dhs ilw arapça öğretmenliği kazandık diyelim ki kaçıncı sınıftan başlar