DGS Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması 2019 Taban Puanları

DGS ile 2018 yılında girilebilecek bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olacaktır, DGS bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması taban puanları 2019 listesinde yer alan üniversitelerin puanları kaçlarda kalmıştır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması 2019 Taban Puanları

DGS ile 2018 yılında girilebilecek bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olacaktır, DGS bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması taban puanları 2019 listesinde yer alan üniversitelerin puanları kaçlarda kalmıştır, dikey geçiş sınavı ile bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması bölümüne hangi puan türü ile yerleşilebilir,kimler yerleşebilir, DGS bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması puanları arasında yer almakta olan en küçük ve en yüksek taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

Dikey geçiş sınavı yani kısa adı ile DGS 2 yıllık bölüm, önlisans programı mezunu kişilerin girip, mezun oldukları bölüm ile ilişkili olan bir lisans programına geçiş yapmalarını sağlayacak olan puan türlerinden yeterli puanı almaya çalıştıkları bir merkezi üniversiteye giriş sınavdır. Türkiye genelindeki çoğu merkezi sınav gibi dikey geçiş sınavı da ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen, yürütülmesi yapılan bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır.

Önlisans mezunu bu bireyler için kaç puanın hangi üniversiteye yettiği, yeteceği, girmek isteyebilecekleri bölümlerin kaç puanlar ile kapatacağı sınavın kendisi kadar merak edilen bir konudur. Her yıl yapılmakta olan DGS veya diğer merkezi sınavlar; kendine özgü zorluk ve kolaylık taşıdığı, sınava giren adaylar her sene değiştiği, yeni bölümler, üniversiteler açıldığı ve bunlar gibi değişkenler barındırdığı için yerleştirme puanları da değişebilmektedir. Yine de bir adayın kabaca kaç puan alması gerektiğine dair bir fikir oluşması veya tercih döneminde kaç puan ile nereleri yazacağına dair tahminde bulunabilmesi için ÖSYM DGS tercih kılavuzları ve bu kılavuzlar içinde taban puanları listesi yayımlamaktadır. Bu taban puanlar bir önceki sene yapılan yerleştirmeler sonrasında derlenerek yayımlanmaktadır.

Bahsettiğimiz gibi şekillenecek 2019 DGS tercih kılavuzlarında yer alacak listelere konulacak 2018 DGS yerleştirme sonuçlarına göre ortaya çıkan taban puanları bizler size fikir vermesi, yol göstermesi için DGS ile girilebilecek bütün bölümler için hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS BAHÇE BİTKİLERİ ÜRETİMİ VE PAZARLAMASI TABAN PUANLARI 2019

DGS ile bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması bölümüne geçiş yapabilmek için adayların yukarıda bahsettiğimiz tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması bölümünü tercih etme hakkı olan bir önlisans programı mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca bir adayın bu şartın dışında DGS puan türlerinden SAY yani sayısal puan türünde yeterli puanı almış olması gerekmektedir.

Yeterli puan dediğimiz anda devreye giren DGS bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması puanları arasında yer alan en küçük puan ile yerleştirmenin 220,41786 ile Lefke Avrupa Üniversitesi’ne (KKTC-Lefke) (İngilizce) (%50 İndirimli) yapıldığını görüyoruz. En büyük taban puan ile yerleştirmenin ise Lefke Avrupa Üniversitesi’ne (KKTC-Lefke) (İngilizce) (Burslu) 232,24962 puan ile yapıldığı görülüyor. Özetle, yapılacak sınavda çok büyük bir farklılık olmaz ise, 2019 DGS’ye giren bir aday SAY puan türünden bu iki puan arasında bir puan alır ise bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması bölümünü kazanabilecektir.

2018 için ayrılmış olan DGS bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması kontenjanları 2 idi, 2019 DGS bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması kontenjanları da bundan çok da farklı olmayacaktır.

2018 yerleştirmelerine göre oluşturulmuş, 2019 tercih kılavuzunda yer alacak olan DGS bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması 2019 taban puanları listesinin tamamı yazımızın alt kısmında yer alan görselde bulunmaktadır.

Üniversite ile ilgili tüm konularda, merkezi sınavlara dair, meslekler ile ilgili yani kısaca kariyer planlaması ile ilişkili her konuda tecrübeli üyeleri ve yöneticileri bulunan forum sayfalarımıza gelerek aklınıza takılan bütün soruları sorarak cevaplar bulabilirsiniz, forum sayfalarımıza yönlendirilmek için TIKLAYINIZ

* Yukarıda yer verdiğimiz bilgiler ile DGS bahçe bitkileri üretimi ve pazarlaması taban puanları listesi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan ve internet sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak değişiklikte sorumlu kurum ÖSYM olduğu ve onun yapacağı değişiklik geçerli olacağı için düzenli periyotlar ile ÖSYM resmi sitesindeki duyuruları takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 09:59
YORUM EKLE