DGS Balıkçılık Teknolojisi 2019 Taban Puanları

DGS ile 2018 yılında girilebilecek balıkçılık teknolojisi kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olacaktır, DGS balıkçılık teknolojisi taban puanları 2019 listesinde yer alan üniversitelerin puanları kaçlarda kalmıştır, dikey geçiş sınavı ile balıkçılık teknolojisi bölümüne hangi puan türü ile yerleşilebilir, kimler yerleşebilir, DGS balıkçılık teknolojisi puanları arasında yer almakta olan en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Balıkçılık Teknolojisi 2019 Taban Puanları

Dikey geçiş sınavı yani kısa adı ile DGS 2 yıllık bölüm, önlisans programı mezunu adayların girerek, mezun oldukları bölüm ile ilişkili olan bir lisans programına geçiş yapmalarını sağlayacak puan türlerinden yeterli olacak puanı almaya çalıştıkları bir merkezi sınavdır. Türkiye genelindeki çoğu merkezi sınav gibi dikey geçiş sınavı da ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan, yürütülmesi yapılan bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır.

Önlisans mezunu bu adaylar için kaç puanın hangi üniversiteye yettiği, yeteceği, girmek isteyebilecekleri bölümlerin ne kadar puanlar ile kapatacağı sınavın kendisi kadar merak konusudur. Her yıl yapılmakta olan DGS veya diğer merkezi sınavlar; kendine has zorluk veya kolaylık taşıdığı, yeni bölümler, kontenjanlar, üniversiteler açıldığı ve bunlar gibi değişkenler barındırdığı için yerleştirme puanları, taban puanları da değişebilmektedir. Yine de bir adayın kabaca kaç puan alması gerektiğine dair aklında bir fikir oluşturabilmek veya tercih döneminde kaç puan ile nereleri tercih edebileceğine dair tahminde bulunabilmesi için ÖSYM tercih kılavuzları ve bu kılavuzlar içinde taban puanları listesi hazırlayarak yayımlamaktadır. Bu taban puanlar bir önceki yıl yapılan yerleştirmeler üzerinden oluşturularak yayımlanmaktadır.

Bahsettiğimiz gibi şekillenecek 2019 DGS tercih kılavuzlarında yer alacak listelere eklenecek 2018 DGS yerleştirme sonuçlarına göre ortaya çıkan taban puanları bizler size yol göstermesi için DGS ile girilebilecek tüm bölümler için hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS BALIKÇILIK TEKNOLOJİSİ TABAN PUANLARI 2019

DGS ile balıkçılık teknolojisi bölümüne geçiş yapabilmek için adayların yukarıda bahsettiğimiz tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki balıkçılık teknolojisi bölümünü tercih etme hakkı olan bir önlisans programı mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca bir adayın bu şartın dışında bölüme yerleşebilmesi için DGS puan türlerinden SAY yani sayısal puan türünde yeterli puanı almış olması gerekmektedir.

Yeterli puan dediğimiz anda devreye giren DGS balıkçılık teknolojisi puanları arasında yer alan en küçük puan ile yerleştirmenin 215,74122 ile Fırat Üniversitesi’ne yapıldığını görüyoruz. Yani, yapılacak sınavda çok büyük bir farklılık olmaz ise, 2019 DGS’ye giren bir aday SAY puan türünden bu puan civarında bir puan alır ise balıkçılık teknolojisi bölümünü kazanabilecektir.

2018 için ayrılmış olan DGS balıkçılık teknolojisi kontenjanları 1 idi, 2019 DGS balıkçılık teknolojisi kontenjanları da bundan çok da farklı olmayacaktır.

2018 yerleştirmelerine göre oluşturulmuş, 2019 tercih kılavuzunda yer alacak olan DGS balıkçılık teknolojisi 2019 taban puanları listesinin tamamı yazımızın alt kısmında yer alan görselde bulunmaktadır.

Üniversite ile ilgili tüm konularda, merkezi sınavlara dair, meslekler ile ilgili yani kısaca kariyer planlaması ile ilişkili her konuda deneyim sahibi yöneticileri bulunan forum sayfalarımıza gelerek aklınıza takılan tüm soruları sorup cevaplar alabilirsiniz, forum sayfalarımıza yönlendirilmek için TIKLAYINIZ

* Yukarıda yer verdiğimiz bilgiler ile DGS balıkçılık teknolojisi taban puanları listesi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan ve internet sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak değişiklikte sorumlu kurum ÖSYM olduğu ve onun yapacağı değişiklik geçerli olacağı için düzenli periyotlar ile ÖSYM web sitesindeki duyuruları takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2018, 12:05
YORUM EKLE