DGS Biyokimya 2019 Taban Puanları

DGS biyokimya kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olacaktır, DGS biyokimya taban puanları 2019 yılında kaç puanlarda olacak, dikey geçiş sınavı yerleştirmelerine göre ortaya çıkan biyokimya puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar kaçtır, DGS ile biyokimya bölümüne kimlerin geçiş hakkı vardır, adaylar hangi puan türü ile geçiş yapabilirler gibi sorular için hazırladığımız cevaplara buradan erişebilirsiniz.

DGS Biyokimya 2019 Taban Puanları

Dikey geçiş sınavı kısaltma adıyla DGS ölçme, seçme ve yerleştirme (ÖSYM) tarafından hazırlanan, düzenlenen ve yürütmesi yapılan bir merkezi sınav olarak varlığını sürdürmektedir. 2 yıllık bir önlisans programı mezunu adayın başvuru yapabildiği DGS ile adaylar, bölümleri ile ilişkili olan bir 4 yıllık lisans programına geçiş hakkı kazanabilmek için sınava girer ve sınavdan tercih edebilecekleri bölümleri tercih etmeye yarayan puan türünden yeterli puanı almaya çalışırlar.

Yeterli puan denklemi birden çok değişkene bağlı olduğu için her sene değişiklik gösterebilmektedir fakat ÖSYM’de bir tercih kılavuzu yayımlayarak bu kılavuza her bölümün kapattığı puanı yazmalıdır. Bölümlerin kapattıkları puanlar kılavuzun yayımlandığı yıldan önceki yerleştirme puanları üzerinden derlenmektedir ve kesinlik içermemekle birlikte adaylara fikir vermek amacıyla kılavuzlara koyulmaktadır.

2018 dikey geçiş sınavı yerleştirmelerine göre oluşturulacak olan 2019 DGS tercih kılavuzuna koyulacak, bölümlerin kapattığı taban puanları listelerini biz de sizlere fikir vermesi amacıyla derlemeye ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS BİYOKİMYA TABAN PUANLARI 2019

DGS aracılığıyla biyokimya bölümüne geçiş hakkı olan adayların hangi bölüm mezunu olacağı sorusunun cevabı yukarıda bahsettiğimiz tercih kılavuzunda yer alan tablolarda bulunmaktadır. Bunun dışında ilgili önlisans mezunu bir adayın biyokimya bölümünün tercih edilmesini sağlayan SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir.

Dikey geçiş sınavı ile 2018 yılında yapılacak yerleştirmeler için ayrılan biyokimya kontenjanları 19’du, 2019 DGS biyokimya kontenjanları da bu rakama yakın bir rakama olacaktır.

2018 DGS yerleştirmeleri sonrası ortaya çıkan biyokimya puanları değerlendirilerek ortaya çıkan en küçük ve en büyük taban puanlara baktığımızda ise; en küçük puan ile biyokimya bölümüne yerleştirmenin Avrasya Üniversitesi’ne (%75 İndirimli) 217,0747 puan ile yapıldığını görüyoruz. Bölüme en büyük taban puan ile yerleştirmenin de Avrasya Üniversitesi’ne (Burslu) 243,09706 puan ile olduğu karşımıza çıkıyor. Özetle, 2019 DGS’den sayısal puan türünden bu iki puan arasında alan bir aday, büyük bir farklılık olmaz ise, biyokimya bölümüne geçiş hakkı elde edecektir.

DGS biyokimya 2019 taban puanları listesinde yer alan tüm üniversite ve bölümleri içeren tablomuz aşağıda yer almaktadır.

Üniversite ile ilgili tüm konularda kafanıza takılan soruları sorarak cevaplar alabileceğiniz, tecrübe ve bilgi sahibi üyelerimizin ve yöneticilerimizin bulunduğu tercihini yap forum sayfalarına BURADAN erişebilirsiniz.

* DGS biyokimya taban puanları ve diğer bilgileri içeren yazımızda yer alanlar ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yer alan kılavuzlardan ve diğer bilgilerden toparlanarak derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikten sorumlu kurum ÖSYM olduğu için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip etmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 13:26
YORUM EKLE