DGS Biyomühendislik 2019 Taban Puanları

DGS ile biyomühendislik bölümüne kimlerin geçiş hakkı vardır, dikey geçiş sınavından alınan hangi puan türü ile biyomühendislik bölümüne geçiş yapılabilir, DGS biyomühendislik taban puanları 2019 yılında hangi puanlarda olacak, 2018 yerleştirmelerinde DGS biyomühendislik kontenjanları kaç kişilikti, 2019 yılında kaç kişilik olur, biyomühendislik puanları içindeki en küçük puan ve en yüksek taban puan kaçlarda kalmıştır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Biyomühendislik 2019 Taban Puanları

DGS (dikey geçiş sınavı) ile bir 4 yıllık lisans programına geçiş yapmak isteyen bireylerin 2 yıllık önlisans programı mezunu olması ve geçme şansı olan bölümlere yetecek kadar puan alması gerekmektedir. Bu adayların mezun oldukları programdan hangi bölümlere geçiş haklarının bulunabileceği ve hangi puan türünde kaç puan yeteceği bilgisi DGS’yi hazırlayan, yürütmesini yapan kurum olan ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) yayımladığı DGS tercih kılavuzlarında yer almaktadır.

DGS tercih kılavuzunda yer alan puanlar ise kılavuzun yayımlandığı seneden bir önceki sene yapılan yerleştirme sonuçlarına göre toparlanmaktadır. Bu denkleme göre oluşturulacak olan DGS 2019 tercih kılavuzunda yer alacak olan ve 2018 DGS yerleştirmeleri üzerinden ortaya çıkan taban puanları biz bütün bölümler için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS BİYOMÜHENDİSLİK TABAN PUANLARI 2019

DGS ile biyomühendislik bölümünü yukarıda da bahsettiğimiz gibi DGS tercih kılavuzunda yer alan tablolarda, bu bölüme geçiş yapabilecek önlisans programları kısmında yazılmış olan bölüm mezunları tercih edebilmektedir. Ayrıca adayların biyomühendislik bölümüne geçiş yapabilmeyi sağlayacak olan DGS puan türlerinden SAY (sayısal) puan türünden de yeterli puanı almış olması gerekmektedir.

Yeterli puan aralığını belirlemek için dikey geçiş sınavı ile 2018 yılında yapılan yerleştirmelerdeki biyomühendislik puanları incelendiğinde en küçük puan ile yerleştirmenin Yakın Doğu Üniversitesi’ne (KKTC-Lefkoşa) (İngilizce) (%50 İndirimli) 215,41974 puanla yapıldığı karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak en büyük taban puan ile yerleştirmenin de 275,23384 puan ile Ege Üniversitesi’ne yapıldığını görüyoruz. Buradan çıkarmamız gereken sonuç ise adayların 2019 DGS’de sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan alması halinde muhtemelen biyomühendislik bölümüne geçiş yapabilecekleridir.

2018 dikey geçiş sınavı ile girilebilecek biyomühendislik kontenjanları 37 olarak belirlenmişti, 2019 DGS biyomühendislik kontenjanları da buna yakın bir rakam olacaktır diyebiliriz.

DGS biyomühendislik taban puanları 2019 listesini içeren görselimiz yazımızın alt kısmında yer almaktadır. DGS’yi ilgilendiren bütün konularda aklınıza takılanları sorabileceğiniz forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* DGS biyomühendislik taban puanları listesindeki puanlar ve verdiğimiz diğer bilgiler ÖSYM’nin internet sitesinde bulunan veriler üzerinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyuru dikkate alınmak zorunda olduğu için ÖSYM resmi sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip ediniz.


Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2018, 03:49
YORUM EKLE