DGS Malzeme Bilimi ve Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS malzeme bilimi ve mühendisliği taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile malzeme bilimi ve mühendisliği bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS malzeme bilimi ve mühendisliği kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS malzeme bilimi ve mühendisliği puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük malzeme bilimi ve mühendisliği taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

TABAN PUANLARI 29.11.2018, 18:46 29.11.2018, 18:46
DGS Malzeme Bilimi ve Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS malzeme bilimi ve mühendisliği 2019 taban puanları listesini yazımızın en altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS MALZEME BİLİMİ VE MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan malzeme bilimi ve mühendisliği bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki malzeme bilimi ve mühendisliği bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların malzeme bilimi ve mühendisliği bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek malzeme bilimi ve mühendisliği kontenjanları 2018 yılında 19 olarak belirlenmişti, 2019 DGS malzeme bilimi ve mühendisliği kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan malzeme bilimi ve mühendisliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde malzeme bilimi ve mühendisliği bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 255,06752 ile Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne (İngilizce) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan malzeme bilimi ve mühendisliği bölümü en büyük taban puanı ise 262,31722’dir ve bu puan ile yerleştirme de Gebze Teknik Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile malzeme bilimi ve mühendisliği bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, malzeme bilimi ve mühendisliği bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen malzeme bilimi ve mühendisliği bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya malzeme bilimi ve mühendisliği bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu