DGS Orman Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS orman mühendisliği taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile orman mühendisliği bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS orman mühendisliği kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS orman mühendisliği puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük orman mühendisliği taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

TABAN PUANLARI 02.12.2018, 08:30 04.12.2018, 18:32
DGS Orman Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS orman mühendisliği 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS ORMAN MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan orman mühendisliği bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki orman mühendisliği bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların orman mühendisliği bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek orman mühendisliği kontenjanları 2018 yılında 44 olarak belirlenmişti, 2019 DGS orman mühendisliği kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan orman mühendisliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde orman mühendisliği bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 257,00844 ile İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’ya yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan orman mühendisliği bölümü en büyük taban puanı ise 277,59496’dır ve bu puan ile yerleştirme de Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile orman mühendisliği bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, orman mühendisliği bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen orman mühendisliği bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya orman mühendisliği bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Yorumlar (0)
24
açık