DGS Pilotaj 2019 Taban Puanları

DGS pilotaj taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile pilotaj bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS pilotaj kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS pilotaj puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük pilotaj taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

TABAN PUANLARI 05.12.2018, 00:11 05.12.2018, 00:11
DGS Pilotaj 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS pilotaj 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS PİLOTAJ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan pilotaj bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki pilotaj bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların pilotaj bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek pilotaj kontenjanları 2018 yılında 13 olarak belirlenmişti, 2019 DGS pilotaj kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan pilotaj puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde pilotaj bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 193,9536 ile İstanbul Okan Üniversitesi’ne (İngilizce) (Ücretli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan pilotaj bölümü en büyük taban puanı ise 326,3575’dir ve bu puan ile yerleştirme de Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile pilotaj bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, pilotaj bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen pilotaj bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya pilotaj bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu