DGS Restorasyon ve Konservasyon 2019 Taban Puanları

DGS restorasyon ve konservasyon taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile restorasyon ve konservasyon bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS restorasyon ve konservasyon kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS restorasyon ve konservasyon puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük restorasyon ve konservasyon taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Restorasyon ve Konservasyon 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS restorasyon ve konservasyon 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS RESTORASYON VE KONSERVASYON TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan restorasyon ve konservasyon bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki restorasyon ve konservasyon bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların restorasyon ve konservasyon bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek restorasyon ve konservasyon kontenjanları 2018 yılında 5 olarak belirlenmişti, 2019 DGS restorasyon ve konservasyon kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan restorasyon ve konservasyon puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde restorasyon ve konservasyon bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 224,94689 ile İstanbul Gelişim Üniversitesi’ne (%50 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan restorasyon ve konservasyon bölümü en büyük taban puanı ise 247,28078’dir ve bu puan ile yerleştirme de İstanbul Gelişim Üniversitesi’ne (Burslu) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile restorasyon ve konservasyon bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, restorasyon ve konservasyon bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen restorasyon ve konservasyon bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya restorasyon ve konservasyon bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 12:49
YORUM EKLE