DGS Rus Dili ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları

DGS rus dili ve edebiyatı taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile rus dili ve edebiyatı bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS rus dili ve edebiyatı kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS rus dili ve edebiyatı puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük rus dili ve edebiyatı taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

TABAN PUANLARI 05.12.2018, 13:29 05.12.2018, 13:29
DGS Rus Dili ve Edebiyatı 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS rus dili ve edebiyatı 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS RUS DİLİ VE EDEBİYATI TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan rus dili ve edebiyatı bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki rus dili ve edebiyatı bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların rus dili ve edebiyatı bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek rus dili ve edebiyatı kontenjanları 2018 yılında 12 olarak belirlenmişti, 2019 DGS rus dili ve edebiyatı kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan rus dili ve edebiyatı puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde rus dili ve edebiyatı bölümüne yerleşmede kullanılan ve bilinen en küçük puanın 216,3142 ile Anadolu Üniversitesi’ne (Rusça) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan rus dili ve edebiyatı bölümü en büyük taban puanı ise 263,83425’tir ve bu puan ile yerleştirme de Ankara Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile rus dili ve edebiyatı bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sözel puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, rus dili ve edebiyatı bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen rus dili ve edebiyatı bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya rus dili ve edebiyatı bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Yorumlar (0)
26
açık