DGS Sanat Tarihi 2019 Taban Puanları

DGS sanat tarihi taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile sanat tarihi bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS sanat tarihi kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS sanat tarihi puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük sanat tarihi taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS Sanat Tarihi 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS sanat tarihi 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS SANAT TARİHİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan sanat tarihi bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki sanat tarihi bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların sanat tarihi bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek sanat tarihi kontenjanları 2018 yılında 45 olarak belirlenmişti, 2019 DGS sanat tarihi kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan sanat tarihi puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde sanat tarihi bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük veya en büyük puanın belli olmadığı görülmektedir. Bunun nedeni DGS ile sanat tarihi tercih edebilecek önlisans programı olan liberal sanatlar bölümünün ülkemizde öğreniminin verilmiyor olmasıdır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, sanat tarihi bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen sanat tarihi bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya sanat tarihi bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 15:28
YORUM EKLE