DGS Seramik ve Cam Tasarımı 2019 Taban Puanları

DGS seramik ve cam tasarımı taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile seramik ve cam tasarımı bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS seramik ve cam tasarımı kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS seramik ve cam tasarımı puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük seramik ve cam tasarımı taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Seramik ve Cam Tasarımı 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS seramik ve cam tasarımı 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS SERAMİK VE CAM TASARIMI TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan seramik ve cam tasarımı bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki seramik ve cam tasarımı bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların seramik ve cam tasarımı bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek seramik ve cam tasarımı kontenjanları 2018 yılında 8 olarak belirlenmişti, 2019 DGS seramik ve cam tasarımı kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan seramik ve cam tasarımı puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde seramik ve cam tasarımı bölümüne yerleşmede kullanılan bilinen en küçük puanın 228,01835 ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan seramik ve cam tasarımı bölümü en büyük taban puanı ise 267,57205’tir ve bu puan ile yerleştirme de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile seramik ve cam tasarımı bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sözel puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, seramik ve cam tasarımı bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen seramik ve cam tasarımı bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya seramik ve cam tasarımı bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 14:51
YORUM EKLE