DGS Sermaye Piyasası 2019 Taban Puanları

DGS sermaye piyasası taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile sermaye piyasası bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS sermaye piyasası kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS sermaye piyasası puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük sermaye piyasası taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS Sermaye Piyasası 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS sermaye piyasası 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS SERMAYE PİYASASI TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan sermaye piyasası bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki sermaye piyasası bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların sermaye piyasası bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek sermaye piyasası kontenjanları 2018 yılında 11 olarak belirlenmişti, 2019 DGS sermaye piyasası kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan sermaye piyasası puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde sermaye piyasası bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 215,58129 ile Pamukkale Üniversitesi’ne (İkinci Öğretim) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan sermaye piyasası bölümü en büyük taban puanı ise 242,34217’dir ve bu puan ile yerleştirme de Marmara Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile sermaye piyasası bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, sermaye piyasası bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen sermaye piyasası bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya sermaye piyasası bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 12:44
YORUM EKLE