DGS Sigortacılık 2019 Taban Puanları

DGS sigortacılık taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile sigortacılık bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS sigortacılık kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS sigortacılık puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük sigortacılık taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Sigortacılık 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS sigortacılık 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS SİGORTACILIK TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan sigortacılık bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki sigortacılık bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların sigortacılık bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek sigortacılık kontenjanları 2018 yılında 7 olarak belirlenmişti, 2019 DGS sigortacılık kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan sigortacılık puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde sigortacılık bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 222,26113 ile Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan sigortacılık bölümü en büyük taban puanı ise 240,76266’dır ve bu puan ile yerleştirme de Marmara Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile sigortacılık bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, sigortacılık bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen sigortacılık bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya sigortacılık bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2018, 18:22
YORUM EKLE