DGS Takı Tasarımı 2019 Taban Puanları

DGS takı tasarımı taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile takı tasarımı bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS takı tasarımı kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS takı tasarımı puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük takı tasarımı taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS Takı Tasarımı 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS takı tasarımı 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS TAKI TASARIMI TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan takı tasarımı bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki takı tasarımı bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların takı tasarımı bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek takı tasarımı kontenjanları 2018 yılında 4 olarak belirlenmişti, 2019 DGS takı tasarımı kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan takı tasarımı puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde takı tasarımı bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 200,29331 ile Altınbaş Üniversitesi’ne (%50 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan takı tasarımı bölümü en büyük taban puanı ise 221,36314’tür ve bu puan ile yerleştirme de Altınbaş Üniversitesi’ne (Burslu) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile takı tasarımı bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, takı tasarımı bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen takı tasarımı bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya takı tasarımı bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 07:11
YORUM EKLE