DGS Tekstil 2019 Taban Puanları

DGS tekstil taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile tekstil bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS tekstil kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS tekstil puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük tekstil taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS Tekstil 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS tekstil 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS TEKSTİL TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan tekstil bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki tekstil bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların tekstil bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek tekstil kontenjanları 2018 yılında 4 olarak belirlenmişti, 2019 DGS tekstil kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan tekstil puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde tekstil bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 249,87988 ile Mersin Üniversitesi’ne yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan tekstil bölümü en büyük taban puanı ise 275,13563’tür ve bu puan ile yerleştirme de Marmara Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile tekstil bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sözel puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, tekstil bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen tekstil bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya tekstil bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2018, 11:42
YORUM EKLE