DGS Tütün Eksperliği 2019 Taban Puanları

DGS tütün eksperliği taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile tütün eksperliği bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS tütün eksperliği kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS tütün eksperliği puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük tütün eksperliği taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS Tütün Eksperliği 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS tütün eksperliği 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS TÜTÜN EKSPERLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan tütün eksperliği bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki tütün eksperliği bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların tütün eksperliği bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek tütün eksperliği kontenjanları 2018 yılında 8 olarak belirlenmişti, 2019 DGS tütün eksperliği kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan tütün eksperliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde tütün eksperliği bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 180,39698 ile Manisa Celal Bayar Üniversitesi’ne yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. Adaylar 2019 DGS ile tütün eksperliği bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu puan civarında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, tütün eksperliği bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen tütün eksperliği bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya tütün eksperliği bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 18:17
YORUM EKLE