DGS Zootekni 2019 Taban Puanları

DGS zootekni taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile zootekni bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS zootekni kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS zootekni puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük zootekni taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS Zootekni 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS zootekni 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS ZOOTEKNİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan zootekni bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki zootekni bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların zootekni bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek zootekni kontenjanları 2018 yılında 39 olarak belirlenmişti, 2019 DGS zootekni kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan zootekni puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde zootekni bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 254,60211 ile Erciyes Üniversitesi’ne yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan zootekni bölümü en büyük taban puanı ise 263,48734’tür ve bu puan ile yerleştirme de Ege Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile zootekni bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, zootekni bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen zootekni bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya zootekni bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 11:37
YORUM EKLE