Fizyoterapi 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Fizyoterapi bölümü 2019 taban puanları nasıldır, fizyoterapi bölümü kaç seneliktir sorularının cevaplarıyla fizyoterapi taban puanları ve başarı sıralamaları listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Fizyoterapi 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Fizyoterapi bölümü 2019 taban puanları nasıldır, fizyoterapi bölümüne Türkiye genelinde kaç kontenjan ayrılmıştır, fizyoterapi sıralama sayıları kaçlarda kalmıştır, fizyoterapi en küçük ve en büyük kaç taban puanda kalmıştır, fizyoterapi bölümü kaç seneliktir, fizyoterapi bölümüne girmek için ne yapmak gerekir gibi soruların cevaplarını yazımızda derlemeye çalıştık.

ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girerek adaylar belirli puan türleri almaktadır. Alınan bu puan türleri üniversite tercihlerinde kullanılmaktadır ve her bölümün tercih edilebildiği puan türü kendine özgüdür.

Bireyler tercih döneminde bu bahsettiğimiz puan türleri ile önceki yılın yerleştirmeleri sonucu oluşan listeler üzerinden fikir yürüterek tercih yapmaktadırlar. İşte biz de adaylara fikir vermesi, yol göstermesi amacıyla bu yerleştirme sonuçları oluşan taban puanları ve başarı sıralamaları listelerini sitemizde yayımlamaya devam ediyoruz.

FİZYOTERAPİ TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Fizyoterapi bölümü önlisans programı olarak karşımıza çıkmaktadır. Önlisans programları 2 yıllık öğretim süresine sahiptirler ve yukarıda bahsettiğimiz puan türleri içinden, tüm 2 yıllık bölümler gibi TYT (temel yeterlilik testi) puan türü ile tercih edilmektedirler. TYT puan türünü kazanmak için YKS’nin TYT kısmını çözmek gerekmektedir.

Fizyoterapi bölümü için Türkiye genelinde toplamda ayrılan kontenjan sayısı 5938 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kontenjanlar devletin üniversiteleri ve vakıfların özel üniversitelerinin açtıkları kontenjanların toplamıdır.

Fizyoterapi bölümünün yerleştirmelerinde kullanılan en küçük ve en büyük taban puanlara gelecek olursak; en küçük taban puan 172,52036 ile İstanbul Şişli Meslek Yüksekokulu (Ücretli) aittir. En büyük taban puan ise 376,58826 ile Bahçeşehir Üniversitesi’ne (Burslu) aittir. Adaylar TYT puan türünden bu arada bir puan alabildiklerinde bu bölümü herhangi bir üniversitede yerleşebilmektedir.

Fizyoterapi 2019 taban puanları listesi aşağıda paylaştığımız görsellerin içindedir. Fizyoterapi başarı sıralamaları listesi ise YÖK Atlas ve ÖSYM henüz sıralamalar ile ilgili verileri ve bilgileri paylaşmadığı için yazımıza eklenememiştir. Bu bilgiler bahsettiğimiz resmi kurumlar tarafından açıklandığında ek bir tablo olarak yazımıza eklenecektir.

*Bilgiler ve veriler ÖSYM’nin web sitesinden ve yerleştirmelere ilişkin sayısal bilgiler dosyalarından derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklik olduğunda biz yazımızı güncelleyecek olsak da sizler de ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki duyuruları takip etmeyi ihmal etmeyiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz konularda, taban puanları hakkında,üniversite bölümleri ile ilgili her şey için tecrübe sahibi üyelerimizin bulunduğu forum sayfalarını ziyaret ederek merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.Forum için TIKLAYINIZ
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2018, 17:56
YORUM EKLE