Grafik Tasarım 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Grafik tasarım kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur, grafik tasarım taban puanları 2019 listesi nasıldır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Grafik Tasarım 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Grafik tasarım kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur, grafik tasarım başarı sıralamaları kaç binlerdedir, grafik tasarım puanları incelendiğinde en düşük ve en yüksek taban puanları kaçta kalmıştır, grafik tasarım bölümü hangi puan türünden tercih edilebilmektedir, grafik tasarım taban puanları 2019 listesi nasıldır, grafik tasarım sıralama sayıları ne zaman açıklanacak gibi soruların cevaplarını derlemeye çalıştık.

Türkiye’de herhangi bir ortaöğretim kurumunu bitirerek bir üniversitede okumak isteyen bireyler Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)tarafından hazırlanan ve düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girmelidirler. Üniversite adayı bu kişiler istedikleri bölümün tercih edilmesini sağlayan puan türünden yeterli puanı alarak o bölüme yerleşebilmektedirler.

ÖSYM’nin her sene yaptığı yerleştirmelerde ortaya çıkan puanlar gelecek yıl için fikir vermesi amacıyla yerleştirme kılavuzlarına eklenmektedir. Biz 2018 yılında yapılan yerleştirmeler sonucu ortaya çıkan ve 2019 yılı YKS yerleştirmelerinde yol göstermesi için kılavuzlara konacak puanları ve başarı sıralamaları ile ilgili değerleri sizin için listelemeye devam ediyoruz.

GRAFİK TASARIM TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

2018 yılında grafik tasarım bölümüne ÖSYM üzerinden tercih edilebilecek 150 kontenjan ayrılmıştı. Her sene yükselen kontenjanlar ve artan üniversite sayıları düşünülürse 2019 grafik tasarım kontenjanları da bu sayıdan aşağıda olmayacaktır.

Grafik tasarım isimli bölüm 4 yıllık bir lisans programı olarak geçmektedir. Lisans programları YKS’nin 5 farklı puan türünden biri ile tercih edilmektedir, grafik tasarım ise EA yani eşit ağırlık puan türü ile tercih edilebilmektedir bu yüzden adaylar grafik tasarım bölümüne EA puan türünden yeterli puanı alarak yerleşebilmektedir.

Grafik tasarım puanları içindeki en düşük ve en yüksek taban puanlarını inceleyecek olursak şöyle bir tablo karşımıza çıkmaktadır. Bölüme yerleştirmede kullanılan ve bilinen en küçük puan 213,28524 ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne (%50 İndirimli) aittir. Yine bölüme yerleşmede kullanılan en büyük taban puan ise 393,09161 ile İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’ne (İngilizce) (Burslu)ait olarak görünmektedir. Adaylar 2019 yılında bu aralıkta bir puan alarak muhtemelen grafik tasarım bölümüne yerleşebilirler.

Grafik tasarım sıralamalarına gelirsek, ÖSYM ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tasarlanmış olan YÖK Atlas uygulaması henüz sıralama verilerini sistemlerine girmediler. Bu tahminen önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleşecektir ve bizler de grafik tasarım başarı sıralamaları bu kurumlar sistemlerine soktukları anda bu yazının içine yerleştireceğiz. (SIRALAMA EKLENDİ)

Grafik tasarım taban puanları 2019 verilerini içeren görsel yazımızın alt kısmında yer almaktadır.

Üniversiteleri ilgilendiren her konuda, yerleştirmeler, tercih,bölümler, merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz Tercihini Yap Forum sayfaları deneyim sahibi kadrosuyla sizleri beklemektedir.Forum sayfamıza BURADAN erişebilirsiniz.

*Yazımıza taşıdığımız bilgiler ve grafik tasarım taban puanları verileri ÖSYM’nin kılavuzları ve resmi internet sitesi üzerinden derlenmiştir.Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacağı için ÖSYM resmi web sitesini belli zaman aralıkları ile ziyaret etmeyi unutmayınız.

GRAFİK TASARIM BÖLÜMÜ BAŞARI SIRALAMALARI
ÜNİVERSİTE TÜR FAKÜLTE BÖLÜM BURS/DİL PUAN TÜR. SIRA TABAN PUAN
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. Tas. ve Mimarlık Fak. Grafik Tasarım  İNG.  Burslu    EA 22892 393,09161
ALTINBAŞ ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. ve Tas. Fak. Grafik Tasarım  Burslu     EA 128867 320,55533
FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. Fak. Grafik Tasarım  Burslu     EA 173750 304,27707
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. Tas. ve Mimarlık Fak. Grafik Tasarım  İNG.  %50 İnd.    EA 194093 298,13082
KTO KARATAY ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. ve Tas. Fak. Grafik Tasarım  Burslu     EA 263976 280,82888
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. Tas. ve Mimarlık Fak. Grafik Tasarım  İNG.  Ücretli    EA 380313 259,65614
KTO KARATAY ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. ve Tas. Fak. Grafik Tasarım  %75 İnd.     EA 402266 256,38828
ALTINBAŞ ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. ve Tas. Fak. Grafik Tasarım  Ücretli     EA --- ---
KTO KARATAY ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. ve Tas. Fak. Grafik Tasarım  Ücretli     EA --- ---
FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. Fak. Grafik Tasarım  %50 İnd.     EA Dolmadı Dolmadı
FATİH SULTAN MEHMET VAKIF ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. Fak. Grafik Tasarım  %25 İnd.     EA Dolmadı Dolmadı
ALTINBAŞ ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. ve Tas. Fak. Grafik Tasarım  %50 İnd.     EA Dolmadı Dolmadı
KTO KARATAY ÜNİV.  VAKIF ÜNİV. Güzel San. ve Tas. Fak. Grafik Tasarım  %50 İnd.     EA Dolmadı Dolmadı

2018 YKS yerleştirmeleri sonrasında ortaya çıkan sayısal bilgileri incelemek için:

YKS 2018 YERLEŞTİRMELERİ SONRASINDA ORTAYA ÇIKAN SAYISAL BİLGİLER

ÖSYM tarafından 2018 yerleştirmeleri sonrasında yayımlanan 4 yıllık bölümlerin taban puanları dosyasını incelemek için:

2018 YERLEŞTİRMELERİ SONUCU OLUŞAN 4 YILLIK TÜM BÖLÜMLERİN TABAN PUANLARI DOSYASI

YÖK Atlas tarafından 2018 yerleştirmeleri sonrasında yayımlanan 4 yıllık bölümlerin başarı sıralamaları dosyasını incelemek için:

2018 YERLEŞTİRMELERİ SONUCU OLUŞAN 4 YILLIK TÜM BÖLÜMLERİN BAŞARI SIRALAMALARI DOSYASI

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2019, 13:30
YORUM EKLE