Kimya Öğretmenliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Kimya öğretmenliği başarı sıralamaları 2019 açıklandı mı, ne zaman açıklanır, kimya öğretmenliği taban puanları 2019 kaçlara düşmüştür gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

Kimya Öğretmenliği 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Kimya öğretmenliği bölümünü kimler tercih edebilir, hangi puan türü ile tercih edebilir, kimya öğretmenliği taban puanları 2019 kaçlara düşmüştür, kimya öğretmenliği sıralama sayıları kaç binlerdedir, kimya öğretmenliği puanları diyebileceğimiz yerleştirme puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlar kaçtır, kimya öğretmenliği başarı sıralamaları 2019 açıklandı mı, ne zaman açıklanır gibi soruların cevaplarını derleyerek sizler için yayımladık.

Yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) olarak adlandırılan sınav, ortaöğretim mezunu kişilerin girerek belli bir puan aldıkları ve o puanlar üzerinden tercih yaparak üniversite bölümlerine yerleştiği bir ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) sınavıdır. Adaylar bu sınava girerek istedikleri bölümleri tercih etme koşulu olarak en başta bir ortaöğretim mezunu olmak koşulunu yerine getirmelidirler, diğer özel koşulları bir tarafa bırakırsak, ayrıca tercih etmeyi düşündükleri bölüme yetecek kadar bir puan almalıdırlar.

Tercih edilmesi düşünülen bölüme yetecek puanlar her sene değişiklik gösteriyor olsa bile bu puanların veya başka bir faktör olan sıralamaların kaç olabileceğine dair fikir almak için ÖSYM tarafından hazırlanan tercih kılavuzlarına bakmak gerekir. Bu kılavuzlarda yer alan puanlar ise bir önceki senede yapılan yerleştirmeler üzerinden ortaya çıkmaktadır.

Adayların tercih yapması noktasında fikir alması için 2018 YKS yerleştirmeleri üzerinden oluşturulmuş, üniversite bölümlerinin 2019 taban puanları ve bölümlerin sıralamaları listelerini hazırlamaya devam ediyoruz.

KİMYA ÖĞRETMENLİĞİ TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI 2019

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere kimya öğretmenliği bölümünü tercih etmek için (eğer özel başka şartlar yok ise) bir ortaöğretim kurumundan mezun olmak ve YKS içinde yer alan puan türlerinden biri olan sayısal (SAY) puan türünden yeterli puanı almak gerekmektedir.

Yeterli puan diyebileceğimiz puanlar için 2018 yerleştirmelerinde ortaya çıkan kimya öğretmenliği puanları içindeki en küçük ve en büyük puanlara bakarsak, kimya öğretmenliği bölümüne yerleştirmede kullanılmış bilinen en küçük puanın 248,8312 puan ve bu puan ile yerleştirmenin ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ne olduğunu görüyoruz. En büyük taban puan ile yerleştirmenin ise 375,93905 ile Boğaziçi Üniversitesi’ne (İngilizce) olduğu görülmektedir. Adaylar sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan alırlarsa 2019 yılında kimya öğretmenliği bölümüne yerleşebilirler demek yanlış olmayacaktır.

Kimya öğretmenliği bölümü kontenjanları 2018 yılında YKS için 261 olarak belirlenmişti. 2019 YKS kimya öğretmenliği kontenjanları da sanıyoruz ki bundan aşağıda olmayacaktır.

Başarı sıralamaları verileri henüz ÖSYM veya YÖK Atlas tarafından yayımlanmadığı için kimya öğretmenliği sıralama verilerini yazımıza ekleyemedik. Bu iki kurumdan birisi bu verileri internet sitelerinde veya başka bir mecrada yayımladıkları anda bizler kimya öğretmenliği başarı sıralaması verilerini yazımıza ekleyeceğiz. Kimya öğretmenliği başarı sıralamaları muhtemelen birkaç ay içinde eklenecektir. (SIRALAMA EKLENDİ)

Kimya öğretmenliği 2019 taban puanları verilerini içeren görsellerimiz aşağıdadır.

Üniversite bölümleri, üniversite tercihleri, üniversite sınavları gibi üniversiteyi ilgilendiren her konuda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, paylaşımlar yapabileceğiniz FORUM sayfalarımız tecrübeli kadroları ile hizmetinizdedir.

*YKS hakkında verdiğimiz bilgiler, yazımızın içinde yazdıklarımız ve kimya öğretmenliği taban puanları verileri ÖSYM’nin internet sitesi ile orada yayımladığı kılavuzlar üzerinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru geçerli olacaktır bu yüzden de belli zaman aralıkları ile ÖSYM web sitesini ziyaret edip duyuruları takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

KİMYA ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ BAŞARI SIRALAMALARI
ÜNİVERSİTE TÜR FAKÜLTE BÖLÜM BURS/DİL PUAN TÜR. SIRA TABAN PUAN
BOĞAZİÇİ ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Eğitim Fak. Kimya Öğrt.  İNG.     SAY 69411 375,93905
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Eğitim Fak. Kimya Öğrt.  İNG.     SAY 99384 342,74829
HACETTEPE ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Eğitim Fak. Kimya Öğrt.      SAY 219077 271,88777
MARMARA ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Atatürk Eğitim Fak. Kimya Öğrt.      SAY 229282 268,20287
GAZİ ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Gazi Eğitim Fak. Kimya Öğrt.      SAY 261122 258,14284
DOKUZ EYLÜL ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Buca Eğitim Fak. Kimya Öğrt.      SAY 276249 253,95598
ATATÜRK ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Kazım Karabekir Eğitim Fak. Kimya Öğrt.      SAY --- ---
BOĞAZİÇİ ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Eğitim Fak. Kimya Öğrt.  İNG.  KKTC Uyruklu    SAY --- ---
BALIKESİR ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Necatibey Eğitim Fak. Kimya Öğrt.      SAY Dolmadı Dolmadı
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Eğitim Fak. Kimya Öğrt.      SAY Dolmadı Dolmadı
DİCLE ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Ziya Gökalp Eğitim Fak. Kimya Öğrt.      SAY Dolmadı Dolmadı
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fak. Kimya Öğrt.      SAY Dolmadı Dolmadı
TRABZON ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Fatih Eğitim Fak. Kimya Öğrt.      SAY Dolmadı Dolmadı
VAN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Eğitim Fak. Kimya Öğrt.      SAY Dolmadı Dolmadı

2018 YKS yerleştirmelerinde ortaya çıkan sayısal bilgiler için:

2018 YKS YERLEŞTİRMELERİ SAYISAL BİLGİLERİ

2018 yerleştirmelerinde ortaya çıkan rakamlara göre 4 yıllık bölümlerin hepsinin taban puanları için:

2018 YERLEŞTİRMELERİNDE ORTAYA ÇIKAN RAKAMLARA GÖRE 4 YILLIK TÜM BÖLÜMLERİN TABAN PUANLARI

2018 yerleştirmelerinde ortaya çıkan rakamlara göre 4 yıllık bölümlerin hepsinin başarı sıralamaları için:

2018 YERLEŞTİRMELERİNDE ORTAYA ÇIKAN RAKAMLARA GÖRE 4 YILLIK TÜM BÖLÜMLERİN BAŞARI SIRALAMALARI

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 06:14
YORUM EKLE